Connect with us

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ-ΓΓΑ

Οι φιναλίστ των κορυφαίων της χρονιάς στην Ελλάδα

Published

on

Με μοναδική ίσως έκπληξη την απουσία του Μίλτου Τεντόγλου από την τριάδα των κορυφαίων του 2018, ολοκληρώθηκε η ψηφοφορία των αθλητικών συντακτών με το μόνο σίγουρο βραβείο, αυτό της κορυφαίας ομάδας που θα καταλήξει στο άθλημα της υδατοσφαίρισης.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα που ανακοίνωσε ο ΠΣΑΤ (κατά αλφαβητική σειρά) στην κατηγορία των ανδρών, Γκολομέεβ (κολύμβηση), Πετρούνιας (ενόργανη) και Τσιτσιπάς (τένις) αποτελούν την τριάδα, ενώ στις γυναίκες Κορακάκη (σκοποβολή) και Στεφανίδη (στίβος) πλαισιώνονται από μια… ομάδα. Τις Μπούρμπου – Κυρίδου από την κωπηλασία.
Στις ομάδας, η Εθνική πόλο των γυναικών δίχως αμφιβολία θα είναι η κορυφαία της χρονιάς δίχως να είναι ο προπονητής της (Μορφέσης) στους υποψήφιους. Βλάχος (υδατοσφαίριση), Ράφτης (ενόργανη) και Πομάσκι (στίβος) είναι η τριάδα των φιναλίστ.
Όσον αφορά στις κατηγορίες των ΑμεΑ:
ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ – Αριστείδης Μακροδημήτρης (κολύμβηση), Γρηγόρης Πολυχρονίδης (μπότσια), Μανώλης Στεφανουδάκης (στίβος).
ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ – Κέλλυ Λουφάκη (ξιφασκία με αμαξίδιο), Αλεξάνδρα Σταματοπούλου (κολύμβηση), Μαρία Σταματούλα (στίβος).
ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΟΜΑΔΑ – Εθνική γκολμπολ ανδρών, Εθνική BC3 μπότσια, Εθνική ομάδα σπάθης Ανδρών.
Οι κορυφαίοι θα ανακοινωθούν στη διάρκεια της εκδήλωσης του ΠΣΑΤ, στις 14 Δεκεμβρίου 2018, όπου και θα τιμηθούν.

Οι υπόλοιποι με τις ψήφους τους:
ΑΘΛΗΤΕΣ:
4.Τεντόγλου Μίλτος (στίβος): 7, 5. Πασχαλίδης Ιορδάνης & Τριγκώνης Κώστας (ιστιοπλοϊα): 3, 6. Γκαϊτατζής Πέτρος (κωπηλασία): 3, 7. Γιάννης Αντετοκούμπο (μπάσκετ): 2, 8. Δουκατέλης Σπύρος (στίβος): 1, 9. Παπακωνσταντίνου Αντώνης & Μαρόκος Γιάννης (κωπηλασία): 1
ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ:
4.Παπαχρήστου Βούλα (στίβος): 8, 5. Χατζηλιάδου Ελένη (καράτε): 7, 6. Μπελιμπασάκη Μαρία (στίβος): 5, 7. Κυριακοπούλου Νικόλ (στίβος): 3, 8.Καρύδη Σπυριδούλα (στίβος): 1, 9. Ψάρρα Ευαγγελία (τοξοβολία): 1.
ΟΜΑΔΕΣ:
4. ΑΕΚ Άνδρες Μπάσκετ: 18, 5. Εθνική Ομάδα Γυναικών Μπιτς Χάντμπολ: 6, 6. Εθνική Ομάδα Νεανίδων Υδατοσφαίριση: 4, 7. Ολυμπιακός Γυναίκες Βόλεϊ: 4, 8. Εθνική Ομάδα Νέων Ανδρών Υδατοσφαίριση: 3, 9. Εθνική Ανδρών Υδατοσφαίριση: 1, 10. ΠΑΟ Μπάσκετ: 1, 11. ΠΑΟΚ Ποδόσφαιρο: 1, 12. Φαίακες Κέρκυρα Μπάσκετ: 1
ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ:
4. Μορφέσης Γιώργος (υδατοσφαίριση): 24, 5. Κριέρ Μίτσελ (στίβος): 8, 6. Κραβαρίτης Δημήτρης (υδατοσφαίριση): 6, 7. Κορακάκης Τάσος (σκοποβολή): 6, 8. Οικονόμου Άκης (κολύμβηση): 4, 9. Ποστιλιόνε Τζιοβάνι (κωπηλασία): 4, 10. Σάκοτα Ντράγκαν (μπάσκετ): 4, 11. Καραντώνη Μαρία (μπιτς χάντμπολ): 1, 12. Λουτσέσκου Ράσβαν (ποδόσφαιρο): 1, 13. Σκουρτόπουλος Θανάσης (μπάσκετ): 1, 14. Σταθόπουλος Παναγιώτης (καράτε): 1, 15. Χατζηλιάδης Μάξιμος (καράτε): 1.

Advertisement

Advertisement

EDITORIAL

Copyright © 2018 Sportsfeed.gr

Sportsfeed.gr - To No1 ελληνικό site για τους Ολυμπιακούς Αγώνες