Connect with us

ΣΤΙΒΟΣ

Οι κατηγορίες σχεδιασμού για το 2021

Published

on

Ο ΣΕΓΑΣ ανακοίνωσε τα 112 ονόματα των αθλητών και αθλητριών που απαρτίζουν τις κατηγορίες σχεδιασμού και στήριξης.

Στη σημερινή συνεδρίαση του συμβουλίου του ΣΕΓΑΣ επικυρώθηκε ο σχεδιασμός για το 2021. Στις τέσσερις κατηγορίες του βασικού σχεδιασμού (πλην δηλαδή την κατηγορίας στήριξης) εντάχθηκαν στο σύνολο 52 αθλητές, ενώ στην κατηγορία στήριξης υπάρχουν άλλα 60 ονόματα. Ο ΣΕΓΑΣ στην ανακοίνωσή του θύμισε και τα κριτήρια ένταξης τα οποία είναι τα εξής:

Προϋποθέσεις ένταξης

  1. Προπόνηση με ομοσπονδιακούς προπονητές ή, αν αυτό δεν είναι εφικτό, με προπονητή που τελεί υπό την έγκριση της Ομοσπονδίας.
  2. Πλήρης τήρηση του κανονισμού λειτουργίας των Εθνικών Ομάδων και των αποφάσεων του Διοικητικού Συμβουλίου του ΣΕΓΑΣ. Παραβίαση του κανονισμού συνεπάγεται απομάκρυνση από το σχεδιασμό και στέρηση των παροχών που προβλέπονται.
  3. Πλήρης τήρηση των κανόνων ενάντια στη χρήση απαγορευμένων ουσιών και συνέπεια στις υποχρεώσεις που απορρέουν από την ένταξή στη λίστα της WADA ή στην ΚΕΑ του ΕΣΚΑΝ (έγκαιρη και σωστή συμπλήρωση και υποβολή των Where about καθώς και πιστοποίηση στο πρόγραμμα I run clean της ΕΑΑ) καθώς και μόνιμη διαθεσιμότητα για έκτακτους ελέγχους όποτε κρίνει η Ομοσπονδία απαραίτητο.
  4. Υποχρεωτική συμμετοχή σε προπονητικές συγκεντρώσεις, εκδηλώσεις και σεμινάρια της Ομοσπονδίας όταν αυτό ζητηθεί από τον αντίστοιχο Εθνικό Προπονητή.
  5. Υποχρεωτική συμμετοχή σε όλες ανελλιπώς τις υποχρεώσεις της Εθνικής Ομάδας, εφόσον κληθούν.
  6. Υποβολή από τους προπονητές τους στην αρχή της χρονιάς προπονητικού και αγωνιστικού σχεδιασμού, σύμφωνα με τους στόχους της Ομοσπονδίας και υλοποίησή του μετά από την έγκριση των αντίστοιχων Εθνικών προπονητών. Υποχρέωση όλων των προπονητών πρέπει να είναι η αγωνιστική κορύφωση των αθλητριών και αθλητών τους στον αγώνα-ες στόχο της ομοσπονδίας η εφαρμογή των κανονισμών Εθνικών Ομάδων και η συμμόρφωση με τις αποφάσεις του Δ.Σ και τις υποδείξεις του αντίστοιχου Εθνικού Προπονητή.

Ακολουθούν οι κατηγορίες σχεδιασμού για τη νέα χρονιά:

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

#ΑΘΛΗΤΗΣ/ΡΙΑΑΓΩΝΙΣΜΑΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ/ΡΙΑ
1Κατερίνα ΣτεφανίδηΕΠΙ ΚΟΝΤΩΜίτσελ Κρίερ
2Νικόλ ΚυριακοπούλουΕΠΙ ΚΟΝΤΩΑνδρέας Τσώνης
3Βούλα ΠαπαχρήστουΤΡΙΠΛΟΥΝΔημήτρης Βασιλικός
4Μίλτος ΤεντόγλουΜΗΚΟΣΓιώργος Πομάσκι
5Ελίνα ΤζένγκοΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣΓιώργος Μποτσκαριώβ

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

#ΑΘΛΗΤΗΣ/ΡΙΑΑΓΩΝΙΣΜΑΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ/ΡΙΑ
1Εμμανουήλ ΚαραλήςΕΠΙ ΚΟΝΤΩΠαναγιώτης Συμεωνίδης
2Κώστας ΦιλιππίδηςΕΠΙ ΚΟΝΤΩΔημήτρης Κυτέας
3Κώστας ΜπανιώτηςΥΨΟΣΓιώργος Τσούγκος
4Μιχάλης ΑναστασάκηςΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑΑλέξανδρος Παπαδημητρίου
5Κρίστυ ΑναγνωστοπούλουΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑΧρήστος Παπαδόπουλος
6Σπυριδούλα ΚαρύδηΜΗΚΟΣΓιώργος Πομάσκι
7Οδυσσέας ΜουζενίδηςΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑΓιώργος Μποτσκαριώβ
8Αντώνης ΜέρλοςΥΨΟΣΓιώργος Τσούγκος
9Αντιγόνη Ντρισμπιώτη20ΧΛΜ. ΒΑΔΗΝΝαπολέων Κεφαλόπουλος

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

#ΑΘΛΗΤΗΣ/ΡΙΑΑΓΩΝΙΣΜΑΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ/ΡΙΑ
1Κώστας Ζήκος100 ΜΒαγγέλης Κατσιάβας
2Νικόλας ΣκαρβέληςΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑΑλέξανδρος Παπαδημητρίου
3Σοφία ΥφαντίδουΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣΜηνάς Κυριάκος
4Ραφαέλα Σπανουδάκη200 ΜΚώστας Βογιατζάκης
5Ευθυμία ΚολοκυθάΜΗΚΟΣΘωμάς Πάντος
6Τατιάνα ΓκούσινΥΨΟΣΙωάννα Σιώμου
7Δημήτρης ΤσιάμηςΤΡΙΠΛΟΥΝ 
8Σταματία ΣκαρβέληΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑΑλέξανδρος Παπαδημητρίου
9Κώστας Δουβαλίδης110 Μ ΕΜΠΜπάμπης Σδρόλας 
10Χρήστος ΦραντζεσκάκηςΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑΚωστής Παπαμαρκάκης
11Ανδρεας ΠανταζήςΤΡΙΠΛΟΥΝΔημήτρης Βασιλικός
12Δημήτρης Τσίτσος ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣΘωμάς Κυριαζής
13Ελισάβετ Πεσιρίδου100 Μ ΕΜΠΙωάννα Σιώμου
14Μάρκος Γκούρλιας5.000 ΜΜανώλης Χάντζος
15Αγγελική Μακρή50ΧΛΜ ΒΑΔΗΝΝτίνα Μπορνιβέλι
16Σοφία Αλικανιώτη20ΧΛΜ ΒΑΔΗΝΝαπολέων Κεφαλόπουλος
17Ελένη ΠόλακΕΠΙ ΚΟΝΤΩΜανώλης Καραγιάννης
18Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ50ΧΛΜ ΒΑΔΗΝΗλίας Γκαραβέλας
19Ειρήνη Βασιλείου400 ΜΆρης Βισκαδουράκης
20Παναγιώτα Τσινοπούλου20ΧΛΜ ΒΑΔΗΝΘανάσης Δεληγιάννης

Δ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

#ΑΘΛΗΤΗΣ/ΡΙΑΑΓΩΝΙΣΜΑΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ/ΡΙΑ
1Παναγιώτης Τριβυζάς200 ΜΒασίλης Σέγγος
2Κώστας Νάκος400 Μ ΕΜΠΠερικλής Χατζηαναστασιάδης
3Πέτρος Κυριακίδης400 Μ ΕΜΠΓιώργος Οικονομίδης
4Δέσποινα Μουρτά400 ΜΝτίνα Μπορνιβέλι
5Κορίνα Πολίτη400 ΜΚώστας Ηλίας
6Ελπίδα Καρκαλάτου400 ΜΓιώργος Καραπάνος
7Ολυμπία Καραγιάννη400 Μ ΕΜΠΚώστας Χήτας
8Σωτήρης Γκαραγκάνης200 ΜΧρήστος Κατσίκας
9Άρης ΠεριστέρηςΔΕΚΑΘΛΟΘανάσης Περιστέρης
10Σταυρούλα ΚοσμίδουΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑΚώστας Κοροσίδης
11Παναγιώτα ΔόσηΥΨΟΣΘοδωρης Δόσης
12Ολγα Φιάσκα10 ΧΛΜ ΒΓρηγόρης Κοντός

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΤΗΡΙΞΗΣ

#ΑΘΛΗΤΗΣ/ΡΙΑΑΓΩΝΙΣΜΑΕΠΙΔΟΣΗ 2020ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ/ΡΙΑΣΩΜΑΤΕΙΟ
1Μαρία Μπελιμπασάκη400 μ.ΤραυματίαςΚώστας ΗλίαςΠαναξιακός Α.Ο.
2Γκλόρια ΠριβιλέτζιοΜαραθώνιοςΓιάννης ΠερίφανοςΓ.Σ.Γλυφάδας
3Αλεξία ΠάππαςΜαραθώνιος2.34.54Γιάννης ΔαγκόγλουΕλληνικός ΑΣ Ερμής 1877
4Χριστίνα Παπαδοπούλου20 Χλμ Βάδην1.36.33Ναπολέων ΚεφαλόπουλοςΠανελλήνιος Γ.Σ
5Ιωάννα Ζάκκα Υψος1.91 μ.Γιάννης ΚουτσογιαννόπουλοςΑΟ Φιλοθέης
4Γιώργος ΧριστακάκοςΑκοντισμός74,88 μ.Γιώργος ΗλτσιοςΟ.Σ.Φ.Π
5Ιάσωνας ΘανόπουλοςΔισκοβολία59,09 μ.Δημήτρης ΚουτσούκηςΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος
6Ανδρέας Δημητράκης1500 μ.3.45.67Σταύρος ΚαρρέςΠαναξιακός Α.Ο.
7Κων/να  Γιαννοπούλου800 -1500 μ.2.05.41Κώστας ΝακόπουλοςΓ.Σ.Κηφισιάς
8Χρήστος  Κοτίτσας800 μ.1.50.63Χρήστος ΠαπαχρήστουςΓ.Σ.Κηφισιάς
9Αναστασία Μαρινάκου1500-3000 μ.4.28.27Χρήστος ΠαπαχρήστουςΓΕΑ Τρικάλων
10Δήμητρα Γναφάκη400 μ. εμπ.58.22Μιχάλης ΜανουσάκηςΑΟ Κύδων Χανίων
11Γιάννης  Νυφαντόπουλος100 μ.10.40Περικλής ΧατζηαναστασιάδηςΓ.Σ Ελευθέριος Βενιζέλος
12Άννα Κιάφα400 μ. εμπ.60.65Κώστας ΗλίαςΓ.Σ.Κηφισιάς
13Γιώργος Τάσσης10.000 μ.Παναγιώτης ΓερακόςΑΟ Τρίτων Χαλκίδας
14Ειρήνη – Ρία Μιχαλά10.000 μ.36.42.77Σταύρος ΚαρρέςΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας
14Κυριακή Σαμάνη100-100 Εμπ.11.50/13.45Κώστας ΚοτσίδηςΑΣ Αίολος Μακεδονίας
15Μαρία Γάτου100 μ.11.63Κώστας ΚοτσίδηςΑΓΕΣ Κάμειρος
16Αλέξανδρος ΠεριστέρηςΜήκος8,06 μ.Θανάσης ΠεριστέρηςΓΑΣ Παιανίας
17Ισσαβέλα Κοτσαχείλη3χλμ. στιπλ10.25.87Γιάννης ΔαγκόγλουΠανιώνιος ΓΣ
18Κώστας ΓκελαούζοςΜαραθώνιοςΧρήστος ΠαπαχρήστουςΠαναθηναϊκός ΑΟ
19Ελένη ΚουτσαλιάρηΜήκος6.14 μ.Κώστας ΧήταςΑΣ Πυγμή Ευόσμου
20Παύλος ΜπόφτσηςΤριπλούν16.21 μ.Γιώργος ΤσούγκοςΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος
22Θοδωρής Χρυσανθόπουλος Επί κοντώ5.40 μ.Βασίλης ΜεγαλοοικονόμουΠανιώνιος ΓΣ
23Αναστάσιος ΛατιφλάριΣφαιροβολία19,20 μ.Γιώργος  ΜποτσκαριώβΑΣ Κένταυρος Καλλικράτειας
24Κυριάκος ΖώτοςΣφαιροβολία20.00 μ.Στάθης ΧατζηστάθηςΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας
25Σοφία ΚαϊσίδουΣφαιροβολία15.04 μ.Στάθης ΧατζηστάθηςΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας
26Ηλιάνα ΚοροσίδουΣφυροβολία63,94 μ.Κοροσίδης ΚώσταςΑίολος Μακεδονίας
27Αντώνης ΣτυλιανίδηςΜήκος7,24 μ.Νίκος ΣτυλιανίδηςΜΕΑΣ Τρίτων Θεσν/κης
28Αλέξης ΑργυρόπουλοςΜήκοςΤραυματίαςΘωμάς ΠάντοςΓΑΣ Αλεξάνδρειας
29Ιωάννα Ιωάννου Μήκος6.03 μ.Πάντος ΘωμάςΓΕ Νάουσας
30Αθηνά ΡέτζιουΎψος1.75 μ.Ιωάννα ΣιώμουΓ.Σ.Κηφισιάς
31Δημήτρης ΜονόπωληςΤριπλούν15,47 μ.Νίκος ΣτυλιανίδηςΚερκυραϊκός ΓΣ
32Νίκος ΑνδρικόπουλοςΤριπλούν16,41 μ.Γιώργος ΠομάσκιΑΕ Μεσογείων Αμεινίας
33Μαρία ΖαχαρούδηΈπταθλο4.897Νίκος ΣτυλιανίδηςΟΚΑ Καβάλας
34Κώστας ΛογδανίδηςΔέκαθλο7.140Δέσποινα ΠαγκαλιδουΓΕ Νάουσας
35Στέλλα ΤζικανούλαΈπταθλο5.279Χρήστος ΓυλτίδηςΑΣ Τιτάν Σερβίων
36Ζωή Κουρκουτσάκη20χλμ. βάδην1.44.49Ναπολέων ΚεφαλόπουλοςΓΑΣ Ιλισσός
37Γιώργος Τζατζιμάκης20 χλμ. βάδηνΗλίας ΓκαραβέλαςΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος
38Αθανάσιος Καλάκος800 μ.1.53.44Μανώλης ΧάντζοςΓ.Σ.Γλυφάδας
39Μαρία ΜαγκούλιαΣφαιροβολία14,05 μ.Γιάννης ΔόνδωροςΚάλυμνος
40Γιάννης ΡίζοςΕπί κοντώ5,23 μ.Νίκος ΒαρσάμηςΑΣ Άρης
41Ιάσωνας ΜαχαίραςΣφαιροβολία18,09 μ.Λία ΔερβένηΓΣ Ηλιούπολης
42Ιβάν ΜεγκλέμπεηΣφυροβολία70.62 μ.Παπαμαρκάκης ΚώσταςΟ.Σ.Φ.Π
43Αλέξης ΠροδανάςΣφυροβολία69,99 μ.Γιάννης ΧρίστογλουΓ.Σ.Μάνδρες
44Γιώργος Μίνος3 χλμ Στήπλ8.56.26Σταύρος ΚαρρέςΑΟ Μυκόνου
45Μιχάλης Παππάς400 μ.Κώστας ΧήταςΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας
46Γιάννης Ντέτσικας400 μ.Λευτέρης ΜπότσαρηςΑΟ Ρόδου Σταματίου
47Γιώργος Λαμπρόπουλος400 μ.48.64Κώστας ΛαμπρόπουλοςΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας
48Γιάννης Σιμόνι800 μ.1.53.12Αννα ΘεμελίδουΑ.Σ.Βεργίνα
49Γιάννης Κόκκινος200 μ.Γιώργος ΚόκκινοςΟΦΗ
50Παναγιώτης Αρβανίτης200 μ.21.56Κώστας ΜπάτσοςΑΓΣ Ιωαννίνων
51Παναγιώτης ΚαραΐσκοςΜαραθώνιος1.09.33Σταύρος ΚαρρέςΠανελλήνιος ΓΣ
52Ελευθερία ΠετρουλάκηΜαραθώνιοςΠαναγιώτης ΓερακόςΑΟ Μυκόνου
53Κατερίνα ΑσημακοπούλουΜαραθώνιος1.19.20Νίκος ΠολιάςΑΟ Μυκόνου
54Μοσχούλα Μανούσου Παρασκευοπούλου10.000 μ36.19.90Γερακός ΠαναγιώτηςΓ.Σ.Κηφισιάς
55Αναστασία Καρακατσάνη10.000 μ.Καρρές ΣταύροςΠανελλήνιος Γ.Σ
56Άλκηστις ΒαγγέληΎψος1.83 μ.Λώρα ΠαντέληΑΟ Αθλητισμού
57Χαράλαμπος Λαγός800 μ.1.50.55Δημήτρης ΣούλαςΓ.Σ.Τρικάλων
58Δήμητρα Μποχώρη 20 χλμ Βάδην1.37.38Νίκος ΚελεπούρηςΑΟ Βικέλας Βέροιας
59Πέτρος Κυριακίδης400-400 ΕΜΠ47.73Γιώργος Οικονομίδης ΟΣΦΠ
60Γιάννης Βοσκόπουλος100 μ.Κώστας ΒογιατζάκηςΑΟ Δρομέας Βάρης

Advertisement

Advertisement

Οι απόψεις - editorial που δημοσιεύονται στο Sportsfeed απηχούν τις απόψεις των συγγραφέων και όχι του Sportsfeed το οποίο τηρεί πιστά τις αρχές της ελευθεροτυπίας: Η δημοσίευση είναι η ψυχή της δικαιοσύνης. Copyright © 2018 Sportsfeed.gr

Sportsfeed.gr - To No1 ελληνικό site για τους Ολυμπιακούς Αγώνες