Οι κορυφαίοι κάτω των 23 ετών στο στίβο

Την ψηφοφορία για την ανάδειξη του κορυφαίου αθλητή και αθλήτριας για το 2017 στην ηλικιακή κατηγορία Κ23, ξεκίνησε πριν από λίγο ο ΣΕΓΑΣ με τον Γιάννη Κυριαζή να είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί στους άνδρες.

Η ψηφοφορία ολοκληρώθεί στις 3 Ιανουαρίου και όσοι επιθυμούν να συμμετάσχουν μπορούν να το κάνουν ψηφίζοντας εδώ.
Ο ΣΕΓΑΣ ξεχώρισε τρεις αθλητές και πέντες αθλήτριες και τους έθεσε στη διάθεση του κοινού προς ψήφιση. Αν και στους άνδρες τα πράγματα είναι ξακάθαρα και οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα πέρα από την επικράτηση του Γιάννη Κυριαζή θα αποτελεί έκπληξη ολκής, στις γυναικές όλες έχουν τις ίδιες πιθανότητες.

Οι υποψηφιότητες όπως της έδωσε ο ΣΕΓΑΣ
Νέοι
Κυριάκος Ζώτος (ΓΣ Μανδρών) – σφαιροβολία

Στη διάρκεια του έτους βελτίωσε μία φορά το ρεκόρ του στον κλειστό στίβο (19.19μ.) και τέσσερις στον ανοιχτό. Οι εμφανίσεις του στη θερινή σεζόν ήταν πολύ καλές, αφού πέρα από το 19.47μ. (8ος όλων των εποχών στην Ελλάδα), που πέτυχε στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ23 στη Λάρισα, κατέλαβε την 10η θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων στο Μπίντγκοζ.

Γιάννης Κυριαζής (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) – ακοντισμός
Στις 31 Μαρτίου, πριν ακόμη ξεκινήσει η θερινή σεζόν, έστειλε το ακόντιο στα 88.01μ. βελτίωσε το πανελλήνιο ρεκόρ Κ23 και έγινε ο δεύτερος Έλληνας όλων των εποχών. Η συνέχεια ήταν εξίσου καλή, αφού κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 στο Μπίντγκοζ. Η μεγαλύτερη διάκριση στη σεζόν ήρθε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Α/Γ του Λονδίνου, όπου κατέλαβε την έκτη θέση με 84.52 μέτρα. Μόνο ο Γιαν Ζελέζνι έχει καταφέρει κάτι καλύτερο σε ηλικία 21 ετών.

Ζαχαρίας Τσαμουδάκης (ΣΟΑ Φωκιανός Καρδίτσας) – 20χλμ. βάδην
Κατάφερε στον αγώνα στόχο της χρονιάς, το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23, να πραγματοποιήσει την καλύτερη δυνατή παρουσία. Διένυσε τα 20χλμ. βάδην σε 1:25:11, πέτυχε ατομικό ρεκόρ και κατέλαβε την ένατη θέση στον αγώνα.

Νέες
Θεοδώρα Αραμπατζή (ΓΣ Σέρρες 93) – ακοντισμός

Στον προκριματικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κ23 έστειλε το ακόντιο στα 54.79μ. πέτυχε πάνω από ένα μέτρο ατομικό ρεκόρ και πήρε την πρόκριση για τον τελικό της διοργάνωσης. Εκεί κατέλαβε την 13η θέση με 52.62 μέτρα. Στο φινάλε της σεζόν, στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ23, πέτυχε νέο ρεκόρ με 55.47μ. και έγινε η ένατη Ελληνίδα όλων των εποχών στο αγώνισμα.

Ηλιάνα Κοροσίδου (Αίολος Μακεδονίας) – σφυροβολία
Ήταν η καλύτερη παρουσία Ελληνίδας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 στο Μπίντγκοζ. Σε μια πολύ καλή σεζόν για εκείνη, έφτασε στην έβδομη θέση της Ευρώπης στη σφυροβολία με 64.58 μέτρα. Η χρονιά της ήταν πολύ σταθερή με καλύτερη προσπάθεια στα 65.83 μέτρα.

Ειρήνη Μιχαλά (ΣΑΠΚ Νεάπολης) 10.000μ.
Η ευχάριστη έκπληξη της ελληνικής ομάδας στο Μπίντγκοζ, αφού κατέλαβε την 13η θέση στον τελικό των 10.000μ. με 35:04.60, επίδοση που αποτελεί ατομικό της ρεκόρ. Η αθλήτρια είχε ταξιδέψει στην Πολωνία με 35:42.74. Η 20χρονη στη διάρκεια της σεζόν πέτυχε ατομικό ρεκόρ και στα 5.000μ. (17:29.03), αλλά και στα 3.000 . στιπλ (11:00.34).

Ελένη Πόλακ (ΑΟ Μεγάρων) – επί κοντώ
Έκλεισε τη σεζόν με νέο ατομικό ρεκόρ στα 4.35 μέτρα. Αγωνίστηκε στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο Μπίντγκοζ, όπου κατέλαβε την 11η θέση με 4.20 μέτρα.

Σταματία Σκαρβέλη (ΓΣ Τρικάλων) – σφαιροβολία
Πέτυχε ατομικό ρεκόρ στο πανελλήνιο πρωτάθλημα της Πάτρας με 16.76 μέτρα. Πραγματοποίησε καλή παρουσία στο ευρωπαϊκό του Μπίντγκοζ, όπου κατέλαβε την ένατη θέση στη σφαιροβολία με 15.94 μέτρα. Στη διάρκεια της σεζόν πέτυχε ατομικό ρεκόρ και στη σφυροβολία (65.26μ.) ενώ στις αρχές του Δεκεμβρίου βελτίωσε κατά ένα μέτρο το απόλυτο ατομικό της ρεκόρ, ρίχνοντας στον κλειστό 17.77μ.