Οι πρωταγωνιστές

Η Ηλέκτρα Λεμπλ και ο Δημήτρης Δημητρίου ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές της ελληνικής κολυμβητικής ομάδας στο Μπακού. Ήταν οι δύο που κατάφεραν να ανεβούν σε βάθρο και να κρεμάσουν μετάλλιο στο στήθος.

Με κάτι πολύτιμο, πέρα από τις εμπειρίες που όλοι οι αθλητές μας απέκτησαν, θα επιστρέψουν από το Μπακού η Ηλέκτρα Λεμπλ και ο Δημήτρης Δημητρίου. Αυτοί οι δύο κολυμβητές θα έχουν στις αποσκευές τους και το μετάλλιο που κατέκτησαν στους ευρωπαϊκούς αγώνες. Η κολυμβήτρια του Ποσειδώνα Ιλισίων είχε μία πραγματικά εντυπωσιακή παρουσία. Το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. πεταλούδα ήταν το επιστέγασμα των προσπαθειών της αλλά όχι το μόνο για το οποίο μπορεί να υπερηφανεύεται. Πέτυχε επίσης πανελλήνιο ρεκόρ νεανίδων στο συγκεκριμένο αγώνισμα με το 1:00.43 που έκανε στον τελικό, ήταν όγδοη στα 200μ. μ. ατομική κάνοντας την πιο καλή της κούρσα στον ημιτελικό με 2:16.97 που είναι νέο ατομικό ρεκόρ, ενώ σημείωσε ατομικό ρεκόρ και στο 50άρι πεταλούδα. Με λίγα λόγια βελτίωσε όλους τους χρόνους της, πέτυχε ένα πανελλήνιο ρεκόρ και κατέκτησε κι ένα μετάλλιο. Για τη Λεμπλ οι προκλήσεις του φετινού καλοκαιριού δεν τελειώνουν εδώ, αφού τον Αύγουστο θα ταξιδέψει στη Σιγκαπούρη για το παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων.
Ο άλλος μεταλλιούχος της αποστολής, ο Δημήτρης Δημητρίου, κολύμπησε σε δύο ατομικά αγωνίσματα, τα 200 και τα 400μ. ελεύθερο κάνοντας… σεφτέ στα μετάλλια με το ασημένιο στο 400άρι, στην πρεμιέρα της κολύμβησης. Εκτός από το μετάλλιο, που είναι φυσικά και το σημαντικότερο επίτευγμά του, κατάφερε να κατεβάσει τους χρόνους του και στα δύο αγωνίσματα, φτάνοντας το 3:52.57 στα 400 και το 1:51.21 στα 200μ. ελεύθερο.
Μετάλλια μπορεί να μην κέρδισαν, ωστόσο είχαν επίσης πολύ θετική παρουσία στους ευρωπαϊκούς αγώνες του Μπακού. Ο λόγος για τον Νίκο Σοφιανίδη και τον Άλκη Κυνηγάκη. Ο πρώτος έφτασε εξαιρετικά κοντά σε ένα χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. ύπτιο, όμως το έχασε για οχτώ εκατοστά του δευτερολέπτου. Τόσο στα 100 όσο και στα 50μ. ύπτιο βελτίωσε τους χρόνους του, κατεβαίνοντας τα 56 και τα 26 δευτερόλεπτα αντίστοιχα (55.43 και 25.92 αντίστοιχα). Και στους δύο τελικούς ήταν πέμπτος. Συμμετοχές σε δύο τελικούς κατέγραψε και ο Κυνηγάκης. Στα 200μ. πεταλούδα ήταν έκτος με 2:00.26, έχοντας κάνει ελαφρώς καλύτερο χρόνο στον ημιτελικό (2:00.23) και στα 400μ. μ. ατομική πέμπτος (4:25.21), ενώ και ο δύο χρόνοι αποτελούν ατομικά ρεκόρ.
Εμπειρία τελικού απέκτησαν ο Κώστας Μερετσόλιας στα 200μ. πρόσθιο και η Ιωάννα Σαχά στα 100μ. ύπτιο, παίρνοντας αμφότεροι την όγδοη θέση. Μέχρι ημιτελικό στα 200μ. πρόσθιο έφτασε η Ελένη Κοντογεώργου, καταλαμβάνοντας τη 12η θέση, ενώ στους προκριματικούς σταμάτησε η προσπάθεια του Γιώργου Φραγκουδάκη τόσο στα 50 όσο και στα 100μ. πρόσθιο.