ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ

Οι τελευταίοι αγώνες

Γεμάτο αγώνες ήταν το Σαββατοκύριακο που πέρασε για τα αλπικά αγωνίσματα κι όχι μόνο, με την Αναστασία Μάντσιου να κτακτά το χάλκινο μετάλλιο στο Μπάνσκο.

Η Αναστασία Μάντσιου του ΕΟΣ Νάουσας, ήταν τρίτη, στην τεχνική κατάβαση των γυναικών, στον διεθνή αγώνα αλπικών αγωνισμάτων που έγινε στο Μπάνσκο της Βουλγαρίας. Στο ίδιο αγώνισμα η Μαρία Σαμαρίνου τερμάτισε στην 4η θέση, ενώ στους άνδρες ο Γιάννης Αντωνίου έκανε την καλύτερη εμφάνιση, τερματίζοντας στην 8η και 11η θέση. Στο αγώνισμα της γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης ο Γιάννης Πρώιος τερμάτισε στην 11η θέση, ενώ ο Γιάννης Αντωνίου ήταν 10ος. Στις γυναίκες η Μαρία Σαμαρίνου ήταν εξαιρετική και έχασε στις λεπτομέρειες το μετάλλιο αφού κατετάγη στην 4η και 6η θέση τις δύο αγωνιστικές ημέρες.

Παιδικό γιγαντιαίο
Η Μαρία-Ακριβή Μουδιώτη (ΝΑΟ), στο αγώνισμα του παιδικού γιγαντιαίου, στις παγκορασίδες και ο Αστέριος Μπάκας (ΑΛΠ) στους παμπαίδες, ήταν οι νικητές στο πανελλήνιο κριτήριο χιονοδρομίας αλπικών αγωνισμάτων, μικρών ηλικιών. Αγώνες που έγιναν στο χιονοδρομικό κέντρο Παρνασσού, το περασμένο Σαββατοκύριακο, με πολύ υψηλό αγωνιστικό επίπεδο και άριστη διοργάνωση. Στο αγώνισμα Combine νικητές ήταν οι χιονοδρόμοι του ΕΟΣ Βόλου Μαρία-Νικολέτα Καλτσογιάννη και Δημήτρης Ασβεστάς, στις δύο κατηγορίες τους.

Πρωτάθλημα χιονοσανίδας
Οι Αναστάσιος Ζαρκάδας (ΒΟΛ) και Θεόδωρος Τοπκαράς (ΔΡΑ) ήταν οι νικητές του αγωνίσματος Boardercross (SBX) στις κατηγορίες ανδρών και εφήβων αντίστοιχα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή στο χιονοδρομικό κέντρο του Παρνασσού.
Στην ίδια αγωνιστική διαδρομή την ίδια ημέρα έγινε και το πανελλήνιο πρωτάθλημα του αγωνίσματος Ski Cross με τον Παύλο Τριποδάκη (ΑΘΗ) να κερδίζει τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδος στους άνδρες, ενώ στις κατηγορίες γυναικών – νεανίδων πρώτευσαν οι Μαρία Ελένη Γαλάνη (ΑΣΠ) και Ζωή-Ρεβέκκα Ραδόγλου (ΑΘΗ). Επίσης το χρυσό κέρδισαν οι αθλητές του ΕΟΣ Αθηνών, Γεράσιμος Βασιλάτος στους εφήβους και Αντώνιος Μπάλλας στους παίδες.