Οκτώ μετάλλια για την Εθνική στο βαλκανικό

Πλούισια ήταν η ελληνική συγκομιδή την πρώτη μέρα του βαλκανικού πρωταθλήματος ποδηλασίας δρόμου που φιλοξενείται στο Τρεμπίνιε της Βοσνίας.

Σήμερα πραγματοποιήθηκε η ατομική χρονομέτρηση και η Εθνική γυναικών ήταν κυριάρχη κερδίζοντας και τα τρία μετάλλια. Χρυσή η Βαρβάρα Φασόη, δεύτερη η Ελένη Τσαβαρή και τρίτη η Άννα-Μαρία Ζώγλη. Στους άνδρες ο Μιλτιάδης Γιαννούτσος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Το δεύτερο χρυσό της πρεμιέρας το κατέκτησε ο Άγγελος Σαρρής στους εφήβους, με τον Παναγιώτη Καρατσιβή να κατακτά το αργυρό μετάλλιο. Στις νεάνιδες η Χρυσή Σταυγιαννουδάκη τερμάτισε στην 3η θέση, όπως και ο Δημήτρης Κατσιμπούρας στην κατηγορία των παίδων.

Το βαλκανικό πρωτάθλημα συνεχίζεται και ολοκληρώνεται αύριο Κυριακή (13/03) με την αντοχή, ενώ η αποστολή θα επιστρέψει οδικώς στην Ελλάδα, την προσεχή Δευτέρα.