Αποστολή Γκέβλε 2019: Όλα όσα είδαμε την 3η μέρα του ευρωπαϊκού Κ23

Ο Εμμανουήλ Καραλής ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την Ελλάδα με το αργυρό που κατέκτησε στο επί κοντώ, στο σύνολο όμως είδαμε συναρπαστικούς τελικούς σε δρόμους, ρίψεις και άλματα.

του Παναγιώτη Βότση

Ο Καραλής ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου με άλμα στα 5.60μ., με το χρυσό να πηγαίνει στο Γερμανό Μπο Κάντα Λίτα Μπάεχρε που πέρασε το 5.65μ. Με το αργυρό μετάλλιο ο 20χρονος ανέβασε την Ελλάδα στην 8η θέση του πίνακα των μεταλλίων. Στον πρωινό ημιτελικό των 400μ. με εμπόδια ολοκληρώθηκε η παρουσία της Ολυμπίας Καραγιάννη στη διοργάνωση με τη 12η θέση. Βγήκε 7η στην 2η προκριματική σειρά με χρόνο 59.21. Ο Άρης Περιστέρης συμμετείχε σήμερα στα πρώτα 5 αγωνίσματα του δεκάθλου και είχε ανάμεικτα συναισθήματα, αφού πήγε καλά στα 100μ. και το ύψος και μέτρια στο μήκος, τη σφαίρα και τα 400μ. Αύριο θα ξεκινήσει την ημέρα από την 13η θέση με 3633β. και θα επιδιώξει να κάνει ατομικό ρεκόρ στηριζόμενος στον ακοντισμό, που είναι το καλό του αγώνισμα.

Από τις καλές ελληνικές στιγμές της ημέρας και η πρόκριση του Αντώνη Μέρλου στον τελικό του ύψους, την οποία εξασφάλισε με πετυχημένο άλμα στο 2.16μ. στον πρωινό προκριματικό. Δεν κατάφεραν να προκριθούν στους τελικούς των αγωνισμάτων τους η Ελένη Κουτσαλιάρη στο μήκος και οι Ανδρικόπουλος-Μονόπωλης στο τριπλούν. Η πρώτη πήδηξε στην 3η της προσπάθεια 5.98μ. και τελικά πήρε τη 17η θέση ανάμεσα σε 22 αθλήτριες, ενώ θέση στον τελικό έδινε το 6.06μ. Οι τριπλουνίστες στον απογευματινό προκριματικό δεν κατάφεραν να πλησιάσουν τα ρεκόρ τους και κατέλαβαν την 16η (Μονόπωλης, 15.77μ.) και τη 18η θέση (Ανδρικόπουλος, 15.63μ.). Την πρόκριση πήραν στον προκριματικό της δισκοβολίας ο Γιώργος Κονιαράκης και ο Χριστόφορος Γενεθλής ως 7ος και 8ος με 55.55μ. και 55.06μ.

Από τους τελικούς που δεν είχαν ελληνικές παρουσίες ξεχώρισαν οι εξής νέοι πρωταθλητές:

• Ο Ισπανός Γκονθάλεθ στη σφυροβολία που με ατομικό ρεκόρ 74.36μ. κέρδισε το φαβορί Χαλάς από την Ουγγαρία και πήρε το χρυσό.
  • Η Ουκρανή Γιούλια Λεβτσένκο που υπερασπίστηκε τον τίτλο της στο άλμα εις ύψος με το εντυπωσιακό 1.97μ.
  • Ο Γάλλος Φαμπρίσιο Σαϊντί που με 45.79 πήρε το χρυσό στα 400μ. και έκανε την καλύτερη επίδοση Κ23 φέτος στην Ευρώπη.
  • Η Δανέζα Άνα Έμιλι Μίλερ που πήρε το χρυσό στο στιπλ όπως είχε κάνει και το 2017, αυτή τη φορά όμως με ρεκόρ πρωταθλήματος 9:27.31
  • Ο Πολωνός Τσίπριαν Μρζιγκλόντ που εξαφάνισε το ακόντιο στα 84.97μ., πήρε χρυσό και οικειοποιήθηκε το ρεκόρ του πρωταθλήματος.
  • Ο απίστευτος Γάλλος Τζίμι Γκρεσιέ έκανε το πρώτο double κερδίζοντας και τα 5000μ., μετά την προχθεσινή νίκη του στα 10000μ.