ΡΙΟ 2016

Ολοκλήρωσε την 6η θέση η Εθνική πόλο

Με ήττα αποχαιρέτησε τους Ολυμπιακούς Αγώνες η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών η οποία δεν επιβεβαίωσε τις προσδοκίες για πλασάρισμα στα μετάλλια.

Στο παιχνίδι κατάταξης για την πέμπτη θέση που πραγματοποιήθηκε με την Ουγγαρία, η ελληνική ομάδα υπέστει ακόμα μία ήττα, αυτή τη φορά με 12-10 και ολοκλήρωσε στην 6η θέση η οποία σαφώς και δε θεωρείται επιτυχημένη.
Σ’ ένα παιχνίδι που προσέφερε άφθονο θέαμα και πολλά γκολ, με τους παίκτες αμφότερων των ομάδων απαλλαγμένους από το έξτρα άγχος, οι Μαγυάροι του Τίμπορ Μπένεντεκ ήταν εκείνοι που μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, προηγούμενοι ακόμη και με 3 γκολ διαφορά (4-1 και 5-2) έως και τα μέσα του δευτέρου οκταλέπτου. Κάπου εκεί οι Έλληνες διεθνείς άρχισαν να βρίσκουν τον καλό τους εαυτό επιθετικά κυρίως, με πολυφωνία στο σκοράρισμα, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 6-5. Έως εκείνο το σημείο ωστόσο, ο Κις είχε κάνει τη ζημιά για την Εθνική μας, έχοντας πετύχει τρία τέρματα, από τη θέση του φουνταριστού.
Με πρωταγωνιστή τον Μάρτον Βάμος ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, καθώς οι Ούγγροι πήραν και πάλι προβάδισμα 3 γκολ (8-5), χάρις σε 2 συνεχόμενα τέρματα του. Φάσεις και γκολ σημειώνονταν εκατέρωθεν, με το παιχνίδι να αλλάζει συνέχεια σκορ και να μετατρέπεται σε πραγματικό ντέρμπι, καθώς η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 9-8, υπέρ των τυπικά γηπεδούχων. Ζωντανή την ελληνική ομάδα κράτησαν τα τέρματα των Γούνα και Μυλωνάκη, με τους Μαγυάρους, ωστόσο να βρίσκουν λύσεις, κάθε φορά που η Εθνική μας μείωνε.
Στο ίδιο μοτίβο κύλησε το τελευταίο οκτάλεπτο, καθώς το προβάδισμα των δύο γκολ για την Εθνική Ουγγαρίας, παρά την προσπάθεια της Εθνικής μας, έμενε σταθερό. Η νίκη των Ούγγρων με 12-10 ήρθε δίκαια, καθώς ήταν πολύ καλοί, κυρίως στον παίκτη παραπάνω, αλλά και επικίνδυνοι τόσο από τον φουνταριστό, όσο και από την περιφέρεια.
Οκτάλεπτα 2-1, 4-4, 3-3, 3-2
Ουγγαρία (Μπένεντεκ) Ζάλανκι 3, Βάμος 2, Χοσνιάνσκι 1, Ντεν Βαργκα 2, Κις 3, Χαράι 1.
Ελλάδα (Βλάχος) Μυλωνάκης 2, Φουντούλης 1, Αφρουδάκης 2, Μουρίκης 1, Γούνας 2, Βλαχόπουλος 2.