Ολο και πιο κοντά στο Ρίο

Στο παγκόσμιο κύπελλο «Ακρόπολις» που πραγματοποιήθηκε πριν λίγες μέρες στο ΟΑΚΑ η Βασιλική Βουγιούκα έχασε στις λεπτομέρειες μόνο από την Αμερικανίδα Μάριελ Ζαγκούνις που ήταν και το μεγάλο φαβορί και κατέκτησε τελικά και την πρώτη θέση.

της Σεβαστής Βρακατσέλη

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια συνεχίζει δυνατά την προετοιμασία της για τους Ολυμπιακούς Αγώνες για τους οποίους η μάχη της πρόκρισης είναι υπέρ της καθώς βρίσκεται στη 10η θέση ανάμεσα σε 190 αθλήτριες (οι 16 πρώτες στην παγκόσμια κατάταξη πηγαίνουν απευθείας στο Ρίο) και ενώ απομένουν δυο παγκόσμια κύπελλα για να ολοκληρωθεί η πρόκριση μέχρι το Μάρτιο.
Επόμενος αγωνιστικός σταθμός είναι η Γάνδη στις 20 Φεβρουαρίου με την Βουγιούκα να μεταβαίνει από σήμερα (9/2) στην Βελγική πόλη ώστε να πάρει μέρος και σε διεθνές καμπ προετοιμασίας που θα πραγματοποιηθεί εκεί πριν τους αγώνες ενώ ο τελευταίος αγώνας για την Ολυμπιακή πρόκριση θα γίνει στη Σεούλ το Μάρτιο. «Πλησιάζω όλο και πιο κοντά στη συμμετοχή μου στους Ολυμπιακούς αγώνες του Ρίο. Η 10η θέση στις 190 αθλήτριες μου δίνει δύναμη να συνεχίσω την προσπάθεια μου και να πάω ακόμα πιο ψηλά. Είμαι ευχαριστημένη από την παρουσία μου στο Ακρόπολις, άλλωστε έχασα στη λεπτομέρεια από τη Μάριελ Ζαγκούνις η οποία κατέλαβε την πρώτη θέση. Αυτό με κάνει να πιστεύω ότι είμαι κοντά στο στόχο μου» ήταν τα λόγια της Βουγιούκα στο Sportsfeed λίγο πριν την αναχώρηση της για τη Γάνδη.