Connect with us

TOP

Όλοι οι πρωταθλητές παρόντες

Published

on

Λίγες ώρες απέμειναν για την πρώτη μεγάλη διοργάνωση της χρονιάς στην ενόργανη γυμναστική. Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Βέρνης ξεκινά την Τετάρτη και η Ελλάδα αναμένεται να είναι και πάλι πρωταγωνίστρια σε μια διοργάνωση όπου επιστρέφουν όλοι οι πρωταθλητές Ευρώπης για να υπερασπιστούν τους τίτλους τους.

του Σούλη Μέζου
[email protected]

Οι αγώνες περιλαμβάνουν κατηγορία ανδρών όπου η Ελλάδα θα εκπροσωπηθεί με τους Βλάση Μάρα, Λευτέρη Πετρούνια, Νίκο Ηλιόπουλο, Δημήτρη Μαρκούση και Γιώργο-Χρήστο Χατζηευσταθίου, ενώ υπάρχει και η κατηγορία των εφήβων με την ελληνική ομάδα να αποτελείται από τους Απόστολο Κανέλλο, Γιώργο Κελεσίδη, Άγγελο Κοντεσίδη, Γιώργο Προβιά και Στέφανο Τσολακίδη.
Σύμφωνα με την κλήρωση που πραγματοποιήθηκε, η Ελλάδα θα αγωνιστεί μαζί με την Κύπρο στο δεύτερο γκρουπ όσον αφορά στους άνδρες, ενώ το ίδιο ισχύει και για τους έφηβους.
Στους αγώνες επιστρέφουν όλοι οι πρωταθλητές Ευρώπης για να υπερασπιστούν τους τίτλους τους. Λευτέρης Πετρούνιας (κρίκοι) και Όλεγκ Βερνάιεφ (σύνθετο και παράλληλους ζυγούς), Κριστιάν Τόμας (ασκήσεις εδάφους), Λούις Σμίθ (ίππος) και Νικίτα Ναγκόρνι (άλμα) ενώ θα είναι παρόντες και οι μεταλλιούχοι Βλάσης Μάρας (μονόζυγο), Ντέιβιντ Μπελιάβσκι (σύνθετο, ασκήσεις εδάφους), Πάμπλο Μπράγκερ (ασκήσεις εδάφους), Κριστιάν Μπάουμαν (παράλληλοι ζυγοί), Ντένις Αμπλιάζιν (κρίκοι, άλμα), Μάριο Μοζνίκ (μονόζυγο). Στο ευρωπαϊκό επανέρχεται ο Μαξ Γουίτλοκ ο οποίος δεν είχε αγωνιστεί στο Μονπελιέ.
Ο Λευτέρης Πετρούνιας θα αντιμετωπίσει και πάλι τους αθλητές που διεκδικούν τα μετάλλια, τον Γάλλο Σαμίρ Αΐτ Σαΐντ (δεύτερος το 2015) και το Ρώσο Ντένις Αμπλιάζιν (δεύτερος το 2015), ενώ το ίδιο δεν ισχύει και για τον Βλάση Μάρα καθώς ναι μεν ο Μοζνίκ που πήρε το χρυσό είναι παρόντας, όχι όμως και ο Σαμ Όλνταμ, τη θέση του οποίου πήρε ο Μαξ Γουίτλοκ.
Συνολικά 37 χώρες θα είναι παρούσες στους αγώνες των ανδρών από τς οποίες οι 32 θα συμμετάσχουν στο ομαδικό, ενώ μόλις πέντε έχουν αθλητές μόνο για τα ατομικά.
Το ομαδικό αγώνισμα στην κατηγορία ανδρών θα διεξαχθεί με το σύστημα «5-3-3» (5 αθλητές ανά ομάδα, 3 εκτελέσεις ανά όργανο, όλες οι βαθμολογίες λαμβάνονται υπόψη), ενώ στην κατηγορία εφήβων ισχύει το σύστημα «5-4-3» (5 αθλητές ανά ομάδα, 4 εκτελέσεις ανά όργανο, οι 3 καλύτερες βαθμολογίες ανά όργανο λαμβάνονται υπόψη).

Το πρόγραμμα των αγώνων
Τετάρτη 25 Μαΐου

11:00 – 13:30: Προκριματικός εφήβων, 1ος όμιλος
15:00 – 17:30: Προκριματικός εφήβων, 2ος όμιλος
18:20 – 18:50: Τελετή έναρξης
19:00 – 21:30: Προκριματικός εφήβων, 3ος όμιλος

Πέμπτη 26 Μαΐου
11:00 – 13:15: Προκριματικός ανδρών, 1ος όμιλος
15:00 – 17:15: Προκριματικός ανδρών, 2ος όμιλος
19:00 – 21:30: Προκριματικός ανδρών, 3ος όμιλος

Παρασκευή 27 Μαΐου
19:30 – 22:00: Τελικός σύνθετου ατομικού εφήβων

Σάββατο 28 Μαΐου
15:30 – 18:10: Τελικός ομαδικού ανδρών

Κυριακή 29 Μαΐου
11:30 – 15:05: Τελικοί οργάνων ανδρών
15:45 – 18:10: Τελικοί οργάνων εφήβων
18:15 – 18:20: Τελετή λήξης

Advertisement

Advertisement

Οι απόψεις - editorial που δημοσιεύονται στο Sportsfeed απηχούν τις απόψεις των συγγραφέων και όχι του Sportsfeed το οποίο τηρεί πιστά τις αρχές της ελευθεροτυπίας: Η δημοσίευση είναι η ψυχή της δικαιοσύνης. Copyright © 2018 Sportsfeed.gr

Sportsfeed.gr - To No1 ελληνικό site για τους Ολυμπιακούς Αγώνες