ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Ολοκλήρωσε με 8η θέση στο κόμπο η Εθνική

Με την 8η θέση στον κόσμο, που κατέκτησε στον τελικό του kόμπο, ολοκλήρωσε η Εθνική ομάδα καλλιτεχνικής κολύμβησης τη συμμετοχή της στο παγκόσμιο πρωτάθλημα νεανίδων, στην πέμπτη και τελευταία ημέρα της διοργάνωσης στη Βουδαπέστη.

Οι Βιολέτα Ζουζούνη, Όλγα Κουργιαντάκη, Νεφέλη Γκαγιάννη, Αναστασία Δοδοντζίδη, Αναστασία Κουτσελίνη, Ειρήνη Γιαννούλου – Βαλμά, Ιφιγένεια Δίπλα, Βασιλική Κοφίδη, Ευδοκία Φανού, Γεωργία Βασιλοπούλου βαθμολογήθηκαν με 83,5667β. και κατετάγησαν 8ες. (Το πρωί, από τον προκριματικό του αγωνίσματος, οι Ελληνίδες είχαν προκριθεί ως έβδομες στον τελικό με 83,9333β.). Το χρυσό μετάλλιο πήρε η Ρωσία, το ασημένιο η Ουκρανία και το χάλκινο η Ιαπωνία.
Νωρίτερα από τον τελικό του κόμπο, το απόγευμα της Κυριακής, οι Νικολέττα Παπαγεωργίου και Βασίλης Γκορτσιλάς πήραν την 4η θέση στον τελικό του ελεύθερου προγράμματος του μεικτού ντουέτου μεταξύ πέντε ομάδων με 75,1000β. Το χρυσό μετάλλιο πήρε κι εδώ η Ρωσία, ενώ το ασημένιο κατέκτησε η Κίνα και το χάλκινο η Ιαπωνία.