ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Ολοκληρώθηκε η παρουσία των Ελλήνων στο ευρωπαϊκό iQFoil

Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ιστιοπλοΐας κατηγορίας iQFoil που διεξήχθη στη Μασσαλία 22 με 28 Οκτωβρίου ολοκληρώθηκε, με τους Έλληνες αθλητές και αθλήτριες να επιστρέφουν στην Ελλάδα έχοντας αποκτήσει ακόμα μια εμπειρία στο νέο Ολυμπιακό αγώνισμα.

Οι ιστιοπλόοι Λεωνίδας Τσορτανίδης, Αλέξανδρος Καλπογιαννάκης, Δανάη Ποντίφηξ και Κέλλυ Σκαρλάτου ήταν οι τέσσερις ελληνικές συμμετοχές στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα iQFoil. Στις γυναίκες, μετά από 15 ιστιοδρομίες ψηλότερα στην κατάταξη βρέθηκε η Ποντίφηξ η οποία με 529 συνολικούς βαθμούς ποινής κατέλαβε την 52η θέση στις γυναίκες και την 23η στην κατηγορία των Κ21. Η Σκαρλάτου με 747 βαθμούς ολοκλήρωσε στην 68η θέση (εδώ).
Στον αγώνα μεταλλίων το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Έλεν Νοεσμοέν (Γαλλία) με 5 βαθμούς ποινής, το ασημένιο η Ίσλεϊ Γουότσον (Βρετανία) με 17 και το χάλκινο η Σάχαρ Ρέσεφ (Ισραήλ) με 18.

Στους άνδρε,ς ο Τσορτανίδης μετά από 13 ιστιοδρομίες ήταν 51ος με 456 βαθμούς ποινής ενώ ο Καλπογιαννάκης 72ος με 642 (εδώ). Ο πρώτος, στην κατηγορία κάτω των 21 ετών κατέλαβε την 15η θέση και ο δεύτερος την 20η.
Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου μετά την medal race ανέβηκε ο Νίκολας Γκογιάρ (Γαλλία) με 10 βαθμούς ποινής, ο Χούι Γιαν Τακ (Ολλανδία) με 13 και ο Ματέους Ισαάκ (Βραζιλία) με 21.