ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Ολόχρυσος Πετρούνιας

Στην κορυφή της Ευρώπης ανέβηκε ο Λευτέρης Πετρούνιας για πρώτη φορά στην καριέρα του, κατακτώντας στο Μονπελιέ το χρυσό στον τελικό των κρίκων. Ο Έλληνας αθλητής ήταν πρώτος με 15.866 βαθμούς.

του Άκη Ιωακείμογλου

Το πρώτο χρυσό ευρωπαϊκό του μετάλλιο κατέκτησε ο Λευτέρης Πετρούνιας στον τελικό των κρίκων του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο Μονπελιέ, επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί. Ο Πετρούνιας αγωνίστηκε πέμπτος κατά σειρά, εκτέλεσε εξαιρετικά το πρόγραμμά του, ήταν σταθερός στην έξοδό και βαθμολογήθηκε με 15.866 βαθμούς, 0.300 περισσότερους από το Ρώσο Αμπλιάζιν και το Γάλλο Ατ Σαΐντ, που ισοβάθμησαν στη δεύτερη θέση με 15.566 βαθμούς. Για τον Πετρούνια,που πήρε 8.766 βαθμούς για την εκτέλεση και 6.800 από το βαθμό δυσκολίας του προγράμματός του, αυτό είναι το δεύτερο ευρωπαϊκό μετάλλιο μετά το χάλκινο του 2011. ενώ η χρονιά εξελίσσεται εξαιρετικά για τον 25χρονο αθλητή, καθώς μετά το ασημένιο στο παγκόσμιο κύπελλο του Κότμπους ήρθε το σήμερα το χρυσό στο ευρωπαϊκό. Το κυριότερο είναι ίσως ότι ο Έλληνας σπεσιαλίστας των κρίκων είναι σε θέση να διεκδικήσει την Ολυμπιακή πρόκριση για το Ρίο μέσω της κατάκτησης μεταλλίου στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Γλασκόβης τον Οκτώβριο.