Όπεν Αυστραλίας: Ο Τσιτσιπάς νικητής στο μαραθώνιο «εμφύλιο»

Στον 3ο γύρο του όπεν Αυστραλίας προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς κερδίζοντας το μαραθώνιο «εμφύλιο» (4,5 ώρες) κόντρα στον Ελληνοαυστραλό Θανάση Κοκκινάκη.

του Σούλη Μέζου

Μετά το πολύ αμφίρροπο πρώτο σετ όπου και οι δυο αντίπαλοι κράτησαν το σερβίς τους, ο Κοκκινάκης επικράτησε στο τάι μπρέικ 7-5 για να πάρει το σετ 7-6. Στη συνέχεια ο Τσιτσιπάς ανέβασε στροφές και βελτιώνοντας την απόδοση του πήρε το δεύτερο (6-4) και το τρίτο σετ (6-1). Στο τέταρτο σετ, ο Κοκκινάκης πίεσε όσο μπορούσε τον Τσιτσιπά κέρδισε πέντε γκέιμ (το τελευταίο μετά από μάχη 12 λεπτών με 8 ισοπαλίες και ένα χαμένο ματς πόιντ από τον Τσιτσιπά) και τελικά οδήγησε το τέταρτο σετ στο τάι μπρέικ. Ο Ελληνοαυστραλός κατάφερε να πάρει και το δεύτερο τάι μπρέικ και να ισοφαρίσει τον αγώνα σε 2-2 σετ. Να σημειωθεί ότι κατά τη διάρκεια του 4ο σετ, ο Τσιτσιπάς δέχθηκε ποινή για coaching με τον Πάτρικ Μουράτογλου να είναι στο box του Έλληνα τενίστα…
Όλα κρίθηκαν στο 5ο σετ με τον Κοκκινάκη να συνεχίζει να σερβίρει εξαιρετικά περνώντας εννέα άσους, όμως δεν είναι καλά ποσοστά στους κέρδισμένους πόντους από πρώτο (71%) και δεύτερο (33%) σερβίς σε σύγκριση με τον Τσιτσιπά που είχε αντίστοιχα 86% και 56%. Ο 22χρονος Έλληνας έκανε και το μπρέικ στο σερβίς του Κοκκινάκη για να φτάσει τελικά σε μια επική νίκη με 3-2 (6-7, 6-4, 6-1, 6-7, 6-4).
Στον τρίτο γύρο ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Μίκαελ Ίμερ (Νο95) με τον οποίο έκανε προπονήσεις κατά τη διάρκεια της καραντίνας. Ο Σουηδός νίκησε τον Κάρλος Αλκαράθ (Νο141) με 3-1 σετ (2-6, 6-4, 6-4. 7-6).
Τσιτσιπάς και Ίμερ έχουν βρεθεί αντιμέτωποι πέρσι στο τουρνουά της Μασσαλίας με τον 22χρονο Έλληνα να επικρατεί 2-0 (6-1. 6-3) και στη συνέχεια να κερδίζει και το τουρνουά.
Σε περίπτωση που ο Τσιτσιπάς κερδίσει τον Ίμερ, στον 4ο γύρο θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Κάρεν Κατσάνοφ – Ματέο Μπερετίνι.