Όπεν Αυστραλίας: Ο Σαποβάλοφ τη νίκη της ημέρας εκτός ο Νισικόρι

Δυνατή αρχή στους άνδρες έκανε την πρώτη μέρα του γκραν σλαμ ο Νόβακ Τζόκοβιτς, ο Νικ Κύργιος και ο Ντένις Σαποβάλοφ με τον Κέι Νισικόρι να μένει εκτός από νωρίς.

Το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης έδειξε από την αρχή του αυστραλιανού όπεν τη πρόθεσή του να υπερασπιστεί τον τίτλο του. Στο πρώτο του ματς ο Τζόκοβιτς επικράτησε με 3-0 (6-3,6-1,6-2) σε έναν «αψεγάδιαστο» όπως χαρακτήρισε ο ίδιος αγώνα, εναντίον του Γάλλου Ζερεμί Σαρντί.

Στις νίκες επέστρεψε και ο Κύργιος μετά από 12 μήνες αποχής με αντίπαλο του τον Πορτογάλο Φεντερίκο Σίλβα και το απόλυτο 3-0 (6-4,6-46-4) σε μόλις 27 λεπτά. Ο Καναδός Σαποβάλοφ μετά από έναν δύσκολο αγώνα με τον 19χρονο Ιταλό Γιάνικ Σίνερ και πέντε σετ μετά, τελικά κατάφερε να κερδίσει με σκορ 3-2 (3-6,6-3,6-2,4-6,6-4). Εκτός έμεινε από νωρίς ο Κέι Νισικόρι που είχε δύσκολο έργο απέναντι στον Πάμπλο Καρένο Μπούστα. Ο Ιάπωνας που έχει χάσει πολύ έδαφος στην κατάταξη, δίνει μάχη να είναι έτοιμος για τους Ολυμπιακούς.

Αποτελέσματα 1ης ημέρας:

Νόβακ Τζόκοβιτς (Σερβία)-Τζέρεμι Τσάρντι (Γαλλία) 3-0 (6-3,6-1,6-2)
Νικ Κύργιος (Αυστραλία)- Φεντερίκο Σίλβα (Πορτογαλία) 3-0 (6-4,6-4,6-4)
Ντένις Σαποβάλοφ (Καναδάς)- Γιάνικ Σίνερ (Ιταλία) 3-2 (3-6,6-3,6-2,4-6,6-4)
Ντιέγκο Σβάρτσμαν (Αργεντινή)- Έλιας Ίμερ (Σουηδία) 3-1 (7-6,6-4,2-6,6-2)
Πάμπλο Καρένα Μπούστα (Ισπανία)- Κέι Νισικόρι (Ιαπωνία) 3-0 (7-5,7-6,6-2)
Γκριγκόρρ Ντιμιτρόφ (Βουλγαρία)- Μάριν Τσίλιτς (Κροατία) 3-0 (6-4,6-2,7-6)
Φέλιξ- Ογκέρ Αλιασίμ (Καναδάς)- Σέντρικ-Μαρσέλ Στέμπε (Γερμανία) 3-0 (6-2,6-4,6-2)
Ντούσανν Λάγιοβιτς (Σερβία)-Σέργκεϊ Στακόβσκι (Ουκρανία) 3-2 (5-7,6-4,6-3,5-7,6-4)
Ντόμινικ Κέπφερ (Γερμανία) – Χούγκο Ντεγιέν (Βολιβία) 3-0 (7-5,6-2,6-4)
Φράνσις Τιαφό (ΗΠΑ)- Στέφανο Τραβάλια (Ιταλία) 3-0 (7-6,6-2,6-2)