Όπεν Αυστραλίας: Σαρωτικός Τσιτσιπάς στην πρεμιέρα!

Με το καλημέρα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδειξε τις διαθέσεις του στο όπεν της Αυστραλίας καθώς ήταν σαρωτικός κόντρα στον Ιταλό Σαλβατόρε Καρούζο κερδίζοντας τον 3-0 σε μία ώρα και 42 λεπτά.

του Θανάση Σταθόπουλου

Ήταν μια τέλεια εκκίνηση για τον Στέφανο Τσιτσιπά στην 11η συμμετοχή του σε γκραν σλαμ και μάλιστα ανήμερα από τη μεγάλη του νίκη πριν 12 μήνες κόντρα στον Ρότζερ Φέντερερ που τον είχε στείλει στους «8» της διοργάνωσης.
Το πλάνο του Τσιτσιπά λειτούργησε εξαιρετικά. Τέλειο «διάβασμα» στο σερβίς του Καρούζο, σχεδόν ανίκητος πάνω στο φιλέ, αλλά και αποτελεσματικός στις ευκαιρίες για μπρέικ που του παρουσιάστηκαν με εξαίρεση το τριπλό ματς-πόιντ που έχασε στο 8ο γκέιμ του τρίτου σετ.
Ο Νο6 του κόσμου ξεκίνησε εκπληκτικά με το πρώτο του μπάγκελ (6-0) σε γκραν σλαμ, γεγονός που τον βοήθησε να ξεκλειδώσει”για τη συνέχεια. Ιδιαίτερα συνεπής από τη θέση του σερβίς παραχωρώντας μόλις τρεις πόντους στο πρώτο σερβίς (33/36) με τον πρώτο πόντο να χάνεται στο τρίτο σετ!
Με 3/3 μπρέικ-πόιντ έκλεισε το πρώτο σετ μέσα σε 24 λεπτά, ενώ αμέσως μετά με ακόμη δύο μπρέικ έκλεισε και το δεύτερο σετ σε 41 λεπτά, κάνοντας το 2-0.
Ο Καρούζο αν και έδειξε διάθεση, δεν μπορούσε να ακολουθήσει το καταιγιστικό παιχνίδι από τη βασική γραμμή του Τσιτσιπά, ενώ παράλληλα δεν είχε την ικανότητα να βρει λύσεις στα δυνατά και με απόλυτη ακρίβεια, φόρχαντ του Νο 6 του κόσμου.
Στο τρίτο σετ ο Ιταλός φάνηκε κάπως πιο ανταγωνιστικός, όμως ο Τσιτσιπάς βρήκε μπρέικ στο 4ο γκέιμ (3-1) και κάπου εκεί η παράσταση έλαβε τέλος. Στο 8ο γκέιμ ο 21χρονος προηγήθηκε με 0-40 έχοντας τρία ματς-πόιντ στη διάθεσή του όμως ο Καρούζο όχι μόνο το έσβησε (5-3), αλλά με επτά σερί πόντους έφτασε να προηγείται με 0-30 στο σερβίς του Τσιτσιπά στο 9ο γκέιμ.
Ένας άσος (8ος) ήταν ο επίλογος για το πρώτο τεστ του περσινού ημιφιναλίστ, ο οποίος εξασφάλισε την πρόκριση στο δεύτερο γύρο όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή από την αναμέτρηση του Γερμανού Φίλιπ Κολσρέιμπερ που παίζει αυτήν την ώρα με τον Αμερικανό Μάρκος Γκιρόν.