ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Ορεξάτος ο Κρεάνγκα

Στην πρεμιέρα του γαλλικού πρωταθλήματος ο Καλλίνικος Κρεάνγκα αγωνίστηκε στο ισόπαλο 3-3 της περσινής δευτεραθλήτριας Γαλλίας Ενεμπόν, στην έδρα της, απέναντι στη Μπουλόν Μπιλανκούρ.

Ο Κρεάνγκα έδωσε δύο αγώνες και είχε μία νίκη και μία ήττα. Ο πρώην πρωταθλητής Ευρώπης του διπλού ανδρών τοποθετήθηκε στη θέση 3 της ομάδας του και με το σκορ στο 1-1 έκαμψε την αντίσταση του Κινέζου Κάο Ζάι με 3-2 σετ. Έπαιξε ξανά στο τελευταίο επί μέρους ματς και δεν μπόρεσε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, καθώς ηττήθηκε με 3-0 από τον φορμαρισμένο Γάλλο διεθνή Εμανουέλ Λεμπεσόν.
Στα 44 χρόνια του έχει αρχίσει ορεξάτος μία ακόμα αγωνιστική περίοδο, παραμένει ανταγωνιστικός και θα κυνηγήσει το καλύτερο διατηρώντας υψηλούς στόχους και με την εθνική ομάδα και με το σωματείο του. Είδηση για την Ενεμπόν αποτελεί και η μεγάλη μεταγραφή του Ιάπωνα Κόκι Νίουα, που είναι νούμερο 12 στην παγκόσμια κατάταξη των ανδρών και 2 σε εκείνη των αθλητών έως 21 ετών!