Οριστικά πρώτος ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός αν και έχασε το πρώτο σετ επικράτησε με 3-1 του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Μετς και εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο καθώς είναι στο +7 τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος.

Οι πράσινες πήραν το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά και με μοναδική εξαίρεση την εκκίνηση του δ’ σετ (6-0 0 ΠΑΟ) ο Ολυμπιακός κυριάρχησε πλήρως με την Ζένια Τσίμα να είναι καθοριστική από το β’ σετ και μετά όταν πήρε τη θέση της Λαζάρεβιτς.
Κι ουσιαστικά αυτό που φάνηκε ήταν πως όταν ο Ολυμπιακός σταμάτησε τα λάθη, το ματς γύρισε εύκολα. Έντεκα εκαναν οι ερυθρόλευκες στο πρώτο, 18 στα άλλα τρία, κι έτσι εξηγείται πως έχασαν το πρώτο σετ από τον ΠΑΟ που είχε μόλις 16% στην επίθεση!
Από εκείνο το σημείο και μετά όμως ο Ολυμπιακός ανέβηκε στο μπλοκ, βελτιώθηκε στην επίθεση και πιέζοντας την υποδοχή του ΠΑΟ έκανε εύκολα το 1-2 για να φτάσουμε στο δ’ σετ.
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με το εκκωφαντικό 6-0, αλλά δεν το διαχειρίστηκε σωστά, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 8-7 και πέρασε μπροστά με 19-20 με απόφαση μέσω video, για να φτάσει στο 21-24 και να πάρει το ματς με μπλοκ της Γιώτα. «Θεωρώ ότι η υποδοχή μας σήμερα μας πρόδωσε. Σίγουρα μας πίεσαν στο σερβίς, ο Ολυμπιακός έχει αυτήν την ικανότητα αφού είναι δυνατός στο σερβίς. Νομίζω βρήκαν ρυθμό και μας πίεσαν. Σε αντίθεση με εμάς αφού με την έξοδο της Λαζάρεβιτς και την είσοδο της Τσίμα ο Ολυμπιακός γινόταν πιο ευάλωτος και εμείς δεν μπορέσαμε να το εκμεταλλευτούμε», είπε ο Δημήτρης Καζάζης με τον Μπράνκο Κοβάσεβιτς να συμπληρώνει: «Είναι μία σημαντική νίκη για εμάς. Το πρώτο σετ ήταν πιθανότατα το χειρότερο που έχουμε παίξει από την ημέρα που ανέλαβα την ομάδα. Τουλάχιστον, στη συνέχεια αρχίσαμε να παίζουμε με λιγότερα λάθη και για σήμερα μας έφτανε αυτό. Είμαστε σίγουρα χαρούμενοι για τη νίκη και είναι καλό ότι θα πάμε στο Βέλγιο με καλή διάθεση. Ήταν ένα περίεργο παιχνίδι ειδικά στο πρώτο σετ. Σίγουρα μιλάω για τη δική μου ομάδα, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα συμφωνήσει σε αυτό και ο προπονητής του Παναθηναϊκού και πιστεύω ότι δεν είναι χαρούμενος με τον τρόπο που έπαιξε η ομάδα του. Είναι περίεργο, αλλά τουλάχιστον πήραμε αυτό για το οποίο ήρθαμε».

Τα σετ: 26-24, 17-25, 16-25, 21-25
Παναθηναϊκός (Καζάζης) Χρυσομάλλη 4 (3 άσοι 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (4/13 επ., 1 μπλοκ), Πολ 8 (8/36 επ., 18% υπ. – 18% άριστες), Μερτέκη 16 (14/45 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ρίτσι 8 (7/32 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. – 12% άριστες), Φιλντ 8 (5/8 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ρόγκα –λ (38% υπ. – 38% άριστες) / Λαγουδάκη, Καββαδία 1 (0/6 επ., 1 μπλοκ), Παπαδοπούλου, Καρπουζά 1 (1 μπλοκ), Παρασχάκη.
Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς) Γιώτα 11 (8/13 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 3 (2/13 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ.- 50% άριστες), Μαλασάι 8 (6/37 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 40% άριστες), Λαμπρούση 10 (4/11 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 8 (5/7 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Χίπε 21 (19/45 επ., 2 άσοι), Κονόμι –λ (62% υπ. – 50% άριστες) / Τσίμα 9 &/16 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ. – 20% άριστες).