ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Ευρωπαϊκό ρυθμικής: Ουκρανία και Ισραήλ τα πρώτα χρυσά

Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ρυθμικής γυμναστικής που διεξάγεται στο Κίεβο της Ουκρανίας με πολλές απουσίες, η οικοδέσποινα χώρα και το Ισραήλ κατέκτησαν τα πρώτα χρυσά μετάλλια της διοργάνωσης.

της Σωτηρίας Στασινού

Με τις Ρωσία, Ιταλία, Λευκορωσία και Βουλγαρία να είναι εκτός διοργάνωσης με τις ομοσπονδίες να αποφασίζουν να μη στείλουν ομάδες (όπως και η Ελλάδα) άνοιξε ο δρόμος για το βάθρο σε ομάδες που υπό κανονικές συνθήκες δε θα είχαν τύχη.
Στο ανσάμπλ (3 σχοινάκια – 2 κορύνες), το Ισραήλ κέρδισε το χρυσό με 67.575 βαθμούς με το Αζερμπαϊτζάν να ακολουθεί με 66.300 και την Ουκρανία να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο με 63.700 βαθμούς.

Το χρυσό μετάλλιο στο ομαδικό το κέρδισε η Ουκρανία με το συνδυασμό των αποτελεσμάτων του ανσάμπλ στις γυναίκες και του ατομικού στις νεανίδες να βαθμολογείται 237.150 έναντι των 236.900 του Ισραήλ που έμεινε στη δεύτερη θέση, ενώ το Αζερμπαϊτζάν κατέλαβε την τρίτη θέση με 226.175 βαθμούς.