Παγκόσμια γυμνασιάδα: 12 μετάλλια και ένα πανελλήνιο ρεκόρ ο απολογισμός μέχρι στιγμής της κολύμβησης

Έξι χρυσά μετάλλια, τρία αργυρά, ισάριθμα χάλκινα και ένα μεγάλο πανελλήνιο ρεκόρ από τον Απόστολο Παπαστάμο στα 400μ. μεικτής, μετά η Εθνική ομάδα κολύμβησης στην παγκόσμια γυμνασιάδα που διεξάγεται στο Μαρακές (η κολύμβηση στην Καζαμπλάνκα) τις δύο πρώτες μέρες των αγώνων.

Η ελληνική αποστολή τα πηγαίνει πολύ καλά λαμβάνοντας υπόψη πως ακόμα δεν βρίσκονται στην κορύφωση τις φόρμας τους οι κολυμβητές. Εκτός από το χρυσό μετάλλιο του Παπαστάμου στα 400μ. μεικτής (διαβαστε εδώ) η Εθνική ομάδα κατέκτησε επιπλέον 11 μετάλλια.
Ο Ανδρέας Γεωργακόπουλος ήταν αυτός που κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο της ελληνικής αποστολής όσον αφορά στην κολύμβηση. Με επίδοση 3:56.26 ήταν πρώτος στα 400μ. ελεύθερο αφήνοντας δεύτερο τον Σάμουελ Όσμπορν (Αγγλία) με 3:57.51 και τρίτο τον Χοσέ Λόπες (Πορτογαλία) με 3:57.56. Για τον 18χρονο Έλληνα το 3:56.26 είναι ατομικό ρεκόρ κατεβάζοντας σχεδόν ένα λεπτό την προηγούμενη του επίδοση (3:57.24).
Χρυσό μετάλλιο και για τον Σάββα Θώμολγου στα 200μ. πρόσθιο. Ο 17χρονος κολυμβητής του Άρη έκανε 2:16.75 κερδίζοντας τον Ουκρανό Μαξίμ Χολομπνίκι που τερμάτισε σε 2:17.05.
Πρώτη στον τελικό των 4Χ100μ. μεικτής η τετράδα των Γιάννη Χρήστου, Νίκου Ντάνου, Αρκάδιου Ασπουγαλή και Γιώργου Βουγιατζή που κολύμπησε σε 3:48.10.
Ο Αρκάδιος Ασπουγαλής (φωτογραφία) του Ηρακλή κέρδισε το χρυσό στα 50μ. πρόσθιο με 28.84 (ο μοναδικός κάτω από 29 δευτερόλεπτα).
Το αργυρό μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο κέρδισε ο Παναγιώτης Μπολάνος. Κολύμπησε σε 26.71 (στον προκριματικό είχε κάνει 26.69) και ολοκλήρωσε δεύτερος πίσω από τον Τσουάνγκ Μου Λουν από την Κινεζική Ταϊπέι που έκανε 26.42. Χθες ο Μπολάνος ήταν πρώτος στον τελικό των 200μ. ύπτιο με 2:03.32
Στα 100μ. ελεύθερο, ο Γιώργος Βουγιατζής άγγιξε το ατομικό του ρεκόρ (51.73) και με 51.74 ολοκλήρωσε τρίτος κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο. Νικητής ήταν ο Βραζιλιάνος Σάντος Φερέιρα Ντε Σόουζα με 51.47 και δεύτερος ο Ιρλανδός Τζακ Μακμίλαν με 51.62. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε και η ομάδα 4Χ100μ. ελεύθερο των αγοριών με τους Γιώργο Βουγιατζή, Θανάση Ζαφειρόπουλο, Γιάννη Χρήστου και Παναγιώτη Μπολάνο κάνοντας 3:29.90.
Αργυρό μετάλλιο με ατομικό ρεκόρ για το Νίκο Δρόσο στα 50μ. ελεύθερο. Ο αθλητής του Ολυμπιακού έκανε 23.39 (είχε 23.50) και κατέλαβε τη 2η θέση πίσω από τοόν Βραζιλιάνο Σάντος Φερέιρα Ντε Σόουζα που έκανε 23.08.
Για λίγο έχασε το μετάλλιο ο Θανάσης Ζαφειρόπουλος στα 50μ. πεταλούδα κάνοντας 25.13 με τον τρίτο (Ντένις Κέσιλ, Ουκρανια) να τερματίζει σε 25.09. Στα 100μ. πεταλούδα ήταν 11ος με 57.62.
Μεγάλο ατομικό ρεκόρ έκανε η Φωτεινή Μέτσιου στα 400μ. μεικτής. Πήγε στην Καζαμπλάνκα με 4:55.30 και έκανε 4:53.19 για να κατκτήσει με διαφορά το χρυσό μετάλλιο, αφήνοντας δεύτερη την Αγγλίδα Ρεμπέκα Κλάινς με 4:57.71.
Η σκυτάλη 4Χ100μ. ελεύθερο των κοριτσιών με τις Μαρία Χατζή, Μαρία Τροαλάκη, Αναστασία Μεντεκίδη και Ζαχαρούλα Καλογέρη κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο κάνοντας 3:52.78. Νικήτρια ήταν η Ιρλανδία με 3:50.38 και τρίτη η Αγγλία με 3:52.91.
Στα 400μ. ελεύθερο, η Αφροδίτη Κατσιαρά ήταν τρίτη με 4:23:06 πίσω από τη Αγγλίδα Ελίζαμπεθ Χάρις (4:15.35) και την Νομ Βαι Χο από το Βιετνάμ (4:15.59).
Στην 4η θέση έμεινε η Μαρκέλα Δαμασιώτη στα 100μ. πεταλούδα με 1:03.06.
Η Σταυρούλα Λουκαρέα ολοκλήρωσε 7η στον τελικό των 50μ. ύπτιο με 30.69. Στα 200μ. πρόσθιο, η Ελένη Πριμεράκη ήταν 9η με 2:40.21.
Στα 100μ. ελεύθερο η Ζαχαρούλα Καλογέρη ήταν 11η με 58.55 με την Κύπρια Κάλλια Αντωνίου να κερδίζει το χρυσό μετάλλιο κολυμπώντας σε 56.27. Η Αναστασία Πεππέ ήταν 14η στα 50μ. πεταλούδα με 29.22 και χθες ήταν 5η στα 200μ. ύπτιο με 2:21.38. Η Άννα Μαρία Νάσιου ολοκλήρωσε 8η στον τελικό των 50μ. πρόσθιο με 33.67.
Στα 50μ. ελεύθερο των κοριτσιών, η Μαρία Τροχαλάκη με 27.43 ήταν 16η και η Κύπρια Αντωνίου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 25.68.
Η τετράδα Σταυρούλα Λουκαρέα, Άννα Μαρία Νάσιου, Μαρκέλα Δαμασιώτη και Ζαχαρούλα Καλογέρη με 4:19.46 ήταν τέταρτη στα 4Χ100μ. μεικτής.