Παγκόσμια γυμνασιάδα: Χρυσή η Κεσσίδη, χάλκινο η Ποργιοπούλου

Τελευταία μέρα σήμερα των αγώνων στίβου της παγκόσμιας γυμνασιάδας που διεξάγεται στο Μαρακές του Μαρόκου και η Εθνική ομάδα του στίβου πρόσθεσε άλλα δύο μετάλλια στη συνολική συγκομιδή.

H Σοφία Κεσσίδη που έχει κλείσει ήδη θέση στην ΕΘνική ομάδα για το ευρωπαϊκο Κ20 στο Γκιόρ, έριξε στον τελικό της δισκοβολίας 44.55μ. και πήρε το χρυσό μετάλλιο. Η 16χρονη αθλήτρια έχει ατομικό ρεκόρ 47.30μ. που το έκανε στο Σχηματάρι και με την επίδοση αυτή βρίσκεται στη 10η θέση της παγκόσμιας κατάταξης. Το σημερινό ήταν περισσότερο προπόνηση για την Κεσσίδη.
Το δεύτερο μετάλλιο της ημέρας, το κέρδισε η 16ρονη Μαρίνα Ποργιοπούλου στα 2.000μ. στιπλ. Ολοκλήρωσε τον αγώνα της με 7:14.45 στην τρίτη θέση και πήρε το χάλκινο μετάλλιο. Το ατομικό της ρεκόρ είναι 7:10.36.