Παγκόσμιες πρωταθλήτριες οι Σπανάκη – Παπαδοπούλου στα 420

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκε το παγκόσμιο πρωτάθλημα στην κατηγορία 420 που διεξήχθει στο Περθ της Αυστραλίας με το πλήρωμα των Αριάδνη Σπανάκη και Μυρτώ Παπαδοπούλου να ολοκληρώνουν ως πρώτες κορασίδες.

Το ελληνικό πλήρωμα συγκέντρωσε 83 βαθμούς ποινής και ολοκλήρωσε στην 8η θέση της γενικής κατάταξης στην κατηγορία Κ17, όμως όσον αφορά στις κορασίδες ήταν το πρώτο πλήρωμα με τις Ιταλίδες Καρλότα και Καμίλα Σκόντνικ να ακολοθούν με 122 και τις Ελβετίδες Σόφι Μόσεγκαρντ και Σαμίρα Ραστ να είναι τρίτες με 142. Αυτός είναι ο δεύτερος μεγάλος τίτλος για τις δύο αθλήτριες, αφού το 2017 κατέκτησαν και τον τίτλο στην Ευρώπη.
Το πλήρωμα των αγοριών, Κωνσταντίνου Βαρδαλη και Γιώργου Ματσάδη ολοκλήρωσε στη 10η θέση της γενικής με 112 βαθμούς ποινής. Νικητές αναδείχθηκαν οι Ισπανοί Μαρτίν Βίζνερ και Πέδρο Αμενέιρο με 47 βααθμούς και ακολούθησαν δύο ιταλικά πληρώματα. Τομάσο Κίλι και Μπρούνο Μαντέρο με 50 βαθμούς και Ντεμέτριο Σποσάτο – Γκαμπριέλε Σεντρόνε με 51.
Στην όπεν κατηγορία, ο Τέλης Αθανασόπουλος με τον Δημήτρη Τάσσιο ολοκλήρωσαν 17οι με 128 βαθμούς ποινής.