ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Παγκόσμιο 470: Μάντης-Καγιαλής το ελληνικό πλήρωμα στο Τόκιο

Μετά την τελική ιστιοδρομία το πλήρωμα των Μάντη-Καγιαλή ολοκλήρωσε στην 6η θέση του παγκοσμίου πρωταθλήματος και είναι δικαιωματικά αυτοί που θα μας εκπροσωπήσουν στο Τόκιο.

Οι δύο έμπειροι ιστιοπλόοι τερμάτισαν 9οι στην τελευταία ιστιοδρομία και με +18 βαθμούς ποινής έφτασαν τους 99, οι οποίοι τους δίνουν την 6η θέση στο σύνολο, δηλαδή υποχώρησαν μία θέση σε σχέση με χθες. Με τη 10η θέση και 20 βαθμούς ποινής οι Παπουτσόγλου-Ορφανός ολοκλήρωσαν 10οι στο παγκόσμιο πρωτάθλημα με 118 βαθμούς ποινής. Οι Μάντης-Καγιαλής είναι έτσι οι νικητές του 2ου αγώνα εσωτερικής πρόκρισης και με τη βούλα της ΕΙΟ θα είναι αυτοί που θα μας εκπροσωπήσουν στο Τόκιο. Θυμίζουμε ότι στο Ρίο το 2016 είχαν κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο και ήταν αυτοί που είχαν εξασφαλίσει την Ολυμπιακή πρόκριση στο Τόκιο για τη χώρα μας.

Παγκόσμιοι πρωταθλητές αναδείχθηκαν οι Σουηδοί Ντάλμπεργκ και Μπένγκστρομ που είχαν το προβάδισμα από τις προηγούμενες μέρες και ακολούθησαν στο βάθρο οι Πορτογάλοι Κόστα και Κόστα και οι Ισπανοί Χαμάρ και Ροντρίγκεθ.