ΤΖΟΥΝΤΟ

Παγκόσμιο Ε/Ν: Πέμπτος ο Τσουτλασβίλι στο Αλμάτι

Ηττήθηκε στον γύρο των ρεπεσάζ ο 16χρονος Μιχάλης Τσουτλασβίλι από τον Τίλεγκεν Τιρναμπάι και έχασε το χάλκινο μετάλλιο.

Ο 16χρονος τζουντόκα αγωνίστηκε στα ρεπεσάζ στον αγώνα για ένα από τα δύο χάλκινα μετάλλια και ηττήθηκε από τον Τίλεγκεν Τιρναμπάι από το Καζακστάν, ο οποίος κατέκτησε το χάλκινο. Έτσι, ο Έλληνας αθλητής βρέθηκε στην πέμπτη θέση της κατάταξης που παρ’ ότι έχασε το μετάλλιο, η εμφάνισή του στο παγκόσμιο κρίνεται επιτυχημένη.

Το δεύτερο χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Βραζιλιάνος Ματέους Περέιρα αφού επικράτησε στον αγώνα επί του Ιάπωνα Γιαμάτο Φουκούντα, που μοιράζεται την πέμπτη θέση με τον Τσουτλασβίλι.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ρώσος Αμπρέκ Ναγκούτσεβ αφού αγωνίστηκε στον τελικό έναντι του Ουκρανού Ροστισλάβ Μπερεζνίι, που κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο.