Παγκόσμιο Ε/Ν: Πέμπτος στον κόσμο ο Θώμογλου

Αυτό είναι το καλοκαίρι της ελληνικής κολύμβησης με τις επιτυχίες να διαδεχονται η μία την άλλη. Ο Σάββας Θώμογλου πρόσθεσε και αυτός στο σύνολο των μεγάλων ελληνικών διακρίσεων στην κολύμβηση.

Ο κολυμβητής του Άρη, έπεσε πριν από λίγο στον τελικό των 200μ. πρόσθιο στη Ντούνας Αρένα της Βουδαπέστης, όπου φιλοξενείται το παγκόσμιο πρωτάθλημα των εφήβων και πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση. Με 2:12.51 ξεπέρασε τον ευατό του, κατέρριψε το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ (2:12.72) και ολοκλήρωσε τον αγώνα στην 5η θέση. Σαφώς και πρόκειται για μεγάλη διάκριση και επιβεβαιώνει τις μεγάλες προοπτικές που έχει ο Θώμογλου για το μέλλον.
Το χρυσό μετάλλιο το κατέκτησε ο Αμερικανός Τζος Μαθένι κερδίζοντας το μεγάλο φαβορί που ήταν ο Σόμα Σάτο. Ο Μαθένι κολύμπησε σε 2:09.40 καταρρίπτοντας το ρεκόρ αγώνων (2:10.19) του Άντον Τσούπκοφ και έχασε για ένα εκατοστό (2:09.39) το παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων. Ο Σάτο τερμάτισε πολύ κοντά κάνοντας 2:09.56 (και αυτός κάτω από το ρεκόρ αγώνων) ενώ τρίτος ήταν ο δεύτερος Ιάπωνας, Γιούτα Αράι με 2:10.84.