Παγκόσμιο πρωτάθλημα: Έχασε το σετ και ξέσπασε η Πολωνία

Ξεκίνησε για περίπατο, αγχώθηκε, αλλά στο τέλος η Πολωνία έκανε ένα απίθανο δ’ σετ και πήρε τη νίκη.

Ο Βίταλ Χέινεν δεν είναι ένας προπονητής που εύκολα χαμογελάει την ώρα του αγώνα… Ωστόσο ακόμη κι αυτός ο περίεργος Βέλγος από ένα σημείο και μετά στο δ’ σετ του αγώνα (κι αφού η Κούβα μετά το 2-0 έδειχνε ικανή για την ανατροπή) χαλάρωσε και έκανε χάι φάιβ με τους παίκτες του.
Τα πιτσιρίκια των Κουβανών (κανείς πάνω από 24 ετών) έπαθαν σοκ με τους 3.000 Πολωνούς που βρέθηκαν στην Βάρνα και έχασαν εύκολα το πρώτο σετ, αλλά από τα μισά του β’ (16-12, 20-18) μπήκαν στο ματς κάτι που φάνηκε στο γ’ όπου οι Γιόχαν Λεόν, Ζέσους Ερέρα έφεραν τη μείωση του σκορ κα οδήγησαν την ομάδα τους στο 8-4 στο δ’ σετ. Οι Πολωνοί όμως γρήγορα ανέκαμψαν, ισοφάρισαν 10-10 και έφτασαν στο 16-10 με απίθανες φάσεις που ξεσήκωσαν το γήπεδο.
Να σημειώσουμε ότι η ΕΘνική ομάδα της Κούβας κατέβηκε με 12άδα και όχι με 14άδα (όπως σχεδόν όλες οι υπόλοιπες ομάδες) κι απ’ αυτήν απουσίαζε το όνομα του Χαβιέ Χιμένες, ο οποίος θεωρητικά δεν είναι στην προετοιμασία του ΠΑΟΚ, λόγω του Παγκοσμίου.
Τα σετ: 18-25, 19-25, 25-21, 14-25
Κούβα (Βίβες): Γιαντ 11, Κονσεπτιόν 12, Γκουτιέρεζ 10, Γόιντε 2, Αλόνσο 10, Λόπεζ 9, Γκαρσία –λ / Μελγκαρέχο, Ερέρα 2, Λεόν 2,
Πολωνία (Χέινεν): Νοβακόφσκι 9, Κούρεκ 17, Σάλπουκ 20, Ντζίζγκα 1, Κούμπιακ 14, Κοτσανόβσκι 5, Ζατόρσκι –λ / Βόιτατσεκ-λ, Σούλτζ 2, Λόμαζ.