Παγκόσμιο πρωτάθλημα: Η Πολωνία κατάπιε την Σερβία, κι η Ιταλία… καίγεται

Τεράστια νίκη για την Πολωνία, η οποία νίκησε με 3-0 την Σερβία και πλέον απέχει ένα σετ από τους ημιτελικούς του Παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Χέινεν έδειξε χαρακτήρα (ειδικά στα δύο πρώτα σετ), πήρε μεγάλες βοήθειες από τον Μπίενεκ που ήρθε από τον πάγκο (αλλά κι από τους Σουλτζ. Λόμαζ), την ίδια ώρα που οι Σέρβοι έβγαζαν τα μάτια τους πετώντας σετ μπολ στο πρώτο και δεύτερο σετ, δείχνοντας ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο απ’ αυτό που είχε δείξει το βράδυ της Τετάρτης.
Κι όμως παρά την ήττα τους οι Σέρβοι έχουν προκριθεί, αλλά περιμένουν να δουν αν θα είναι πρώτοι ή δεύτεροι.
Στο πρώτο σετ μετά το τεχνικό τάιμ άουτ η Σερβία έχτισε μια σημαντική διαφορά (8-11, 13-17) χωρίς να έχει φτάσει στα επίπεδα της εμφάνισης της κόντρα στην Ιταλία και κυρίως χωρίς να έχει το… φονικό ένστικτο. Με το σκηνικό να μην αλλάζει ο Χέινεν, έριξε στο ματς τον Λόμαζ, ο οποίος βοήθησε στο να ηρεμήσει λίγο το παιχνίδι και με το σερβίς των Πολωνών να πιέζει πλέον την υποδοχή των Σέρβων φτάσαμε στο 21-21 (άσος Μπίενεκ σε Κοβάσεβιτς). Ο Ίβοβιτς έδωσε ανάσα στου «όρλοβι» διαμορφώνοντας το 21-23 για να απαντήσει ο Κούμπιακ με μπλοκ (23-23) και στο 23-24 να χάσει το μοναδικό της σετ μπολ η Σερβία με χαμένο σερβίς του Ίβοβιτς .
Οι Πολωνοί πήραν το προβάδισμα με άσο του Κούμπιακ (μέσω βίντεο) και στο 27-26 ο Κοβάσεβιτς έκανε πλασέ, ο Κούρεκ έβγαλε την άμυνα κι ο Σάλπουκ τελείωσε την επίθεση για το 28-26.
Το δεύτερο σετ ήταν όπως ακριβώς και τον τρόπο, με τη διαφορά ότι η Πολωνία έκανε την μίνι ανατροπή λίγο πιο νωρίς! Η Σερβία προηγήθηκε 6-9, 8-11, και 10-13, αλλά στο 13-14 δέχθηκε σερί 3-0 για το 16-14 με τον Γκρίμπιτς να αλλάζει Ατανασίεβιτς και Ίβοβιτς με Λιούμπουριτς, Πέτριτς.
Αυτοί βοήθησαν να γίνει το 17-17, η Σερβία προηγήθηκε ξανά με 22-23 και είχε δύο σετ μπολ, αλλά στο 23-24 ο Σάλπουκ έβγαλε τρομερή υποδοχή και τελείωσε τη φάση, ενώ στο 24-25 ο Λιούμπουριτς έχασε το σερβίς. Ο Κούρεκ με άσο έβαλε την Πολωνία μπροστά (26-25) και στο 27-26 το πλασέ του Λιούμπουριτς ήταν εύκολη δουλειά για τους Πολωνούς με τον Κούμπιακ να τελειώνει την επίθεση για το 28-26.
Λίγο διαφορετικό το σκηνικό στο τρίτο σετ με την Πολωνία να ξεφεύγει 10-7 και τον Γκρίμπιτς να ξαναβάζει στο ματς Γιόβοβιτς, Ατανασίεβιτς και παρόλο που ο τελευταίος δεν ήταν καλός η ομάδα του ισοφάρισε 10-10 με μπλοκ του Κρισμάνοβιτς και κατάφερε να ισοφαρίσει ξανά σε 18-18 (από 18-15) με άσο του Κοβάσεβιτς, αλλά ο τελευταίος ήταν κι ο μοιραίος… Αυτός έδωσε τον άσο για το 22-20, αυτός δέχθηκε το μπλοκ για το 24-21 και τον επίλογο έγραψε με επίθεση ο Μπίενεκ.
Τα σετ: 28-26, 28-26, 25-22
Πολωνία (Χέινεν): Νοβακόφσκι 1, Κούρεκ 15, Σάλπουκ 8, Ντζίζγκα, Κούμπιακ 14, Κοτσανόβσκι 1, Ζατόρσκι –λ / Μπίενεκ 12, Σούλτζ 2, Λόμαζ, Κονάρσκι
Σερβία (Γκρίμπιτς): Ίβοβιτς 7, Ατανασίγιεβιτς 11, Ποντράσιανιν 4, Λίσινατς 4, Κοβάσεβιτς 11, Γιόβοβιτς 2, Μαϊστόροβιτς –λ / Ρόσιτς –λ, Πέτριτς 1, Κρσμάνοβιτς 3, Όκολιτς, Κόστιτς, .