Παγκόσμιο πρωτάθλημα: Οι ΗΠΑ έστειλαν τη Ρωσία σπίτι της

Κυνική και αποτελεσματική, όπως ακριβώς από την πρώτη μέρα του τουρνουά, οι ΗΠΑ κέρδισαν (για δεύτερη φορά στο παγκόσμιο) την Ρωσία και την απέκλεισαν από την τελική τετράδα.

Οι Ρώσοι, που ήταν το μεγάλο φαβορί του τουρνουά, πλήρωσαν ακριβά την ανατροπή-σοκ που τους έκανε χθες η Βραζιλία (από 2-0, 2-3) και σήμερα πλήρωσαν την απόφαση του προπονητή τους να το παίξει… Αλέκνο. Με το πρώτο σετ να χάνεται στις λεπτομέρειες, ο Σλιαπνίκοφ έβγαλε τον Βολκόφ, πέρασε τον Μιχαΐλοφ ακραίο και τον Πολετάεφ διαγώνιο, αλλά το αποτέλεσμα ήταν ο Μιχαΐλοφ να εξαφανιστεί από το ματς κι η Ρωσία να χάσει τα αβγά και τα πασχάλια..
Στο ξεκίνημα οι ΗΠΑ έφτασαν σε ένα γρήγορο 5-2, με τους Ρώσους να αντιδρούν (5-5) ενώ το 11-9 έγινε 11-13 με άσο του Μιχαΐλοφ μετά από τσάλεντζ που απαίτησε ο Γκράνκιν) στο κομμάτι του αγώνα που οι παίκτες του Σλιαπνίκοφ έπαιξαν στο…μάξιμουμ. Ούτε οι Ρώσοι όμως κράτησαν την επίθεση με τον Σάντερ να κάνει πάρτι με τον Γκράνκιν στο μπλοκ, αλλά το φινάλε του σετ είχε την σφραγίδα του Κρίστενσον. Ατομικό μπλοκ στον Βολκόφ 22-20), σερβίς που χάλασε την υποδοχή (24-21) για να κλείσει το σετ με επίθεση του ΜακΝτόνελ.
Στο β’ σετ οι Αμερικάνοι χρειάστηκαν λίγα λεπτά για να προσαρμοστούν στο νέο σχήμα, αλλά το 9-11 έγινε 13-11 με άσο του Χολτ και το 17-16, 21-18 με κόντρα επίθεση του εξαιρετικού Σάντερ. Οι Αμερικάνοι έφτασαν στο 24-21 ο Κουρκάεφ μείωσε σε 24-23 όμως ο Γκράνκιν έχασε το σερβίς και το σετ χάθηκε.
Ίδιο σκηνικό και στο γ’ σετ όπου το 8-10 έγινε 16-12 με σερβίς του Ράσελ για να ακολουθήσει η απέλπιδα προσπάθεια των Ρώσων για να σώσουν την παρτίδα καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν 20-0 με μπλοκ του Κλιούκα στον Άντερσον. Ο Ράσελ όμως έκανε το 22-20 (μετά από «σπάσιμο» σε επίθεση του Πολετάεφ), ο Χολτ το 23-30 με μπλοκ και ο ίδιος το 24-21. Ο Πολετάεφ μείωσε σε 24-23 όμως ο Ράσελ με επίθεση από τη ζώνη 1 (!) έστειλε τη μπάλα ένα εκατοστό πάνω στη γραμμή (όπως έδειξε το βίντεο) και οι ΗΠΑ (η μοναδική ομάδα με 9 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια που θα διεκδικήσει αύριο την πρωτιά του ομίλου με την Βραζιλία) πανηγύρισαν την πρόκριση με τους Ρώσους να αποχαιρετούν το τουρνουά.
Τα σετ: 25-22, 25-23, 25-23
ΗΠΑ (Σπίροου): Άντερσον 9, Ράσελ 17, Σάντερ 15, Χολτ 4, ΜακΝτόνελ 5, Κρίστενσον 2, Σότζι Ε. –λ / Σμιθ 5.
Ρωσία (Σλιαπνίκοφ): Μιχαΐλοφ 9, Κουρκάεφ 4, Κλιούκα 11, Μουσέρσκι 12, Βολκόφ, Γκράνκιν 1, Βερμπόφ-λ / Πολετάεφ 7, Σοκόλοφ, Μπίτκο, Βόλβιτς 1.