ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Διπλό αργυρό μετάλλιο στο διπλό σκιφ εφήβων και νεανίδων

Μετά το χρυσό μετάλλιο των Μπούρμπου – Κυρίδου ακολούθησαν άλλα δύο αργυρά μετάλλια στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κωπηλασίας εφήβων – νεανίδων σρτο Ράσιτσε της Τσεχίας.

Ο Πέτρος Γκαϊδατζής με τον Γρηγόρη Σχιζοδήμο έκαναν πολύ καλή κούρσα στο διπλό σκιφ και κατέκτησαν το αργυρό μετάλλιο με 6:29.57 πίσω αό τους Γερμανούς Πολ Κρούγκερ – Κλας Όλε Λας που ήταν πρώτοι με 6:26.39. Το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στους Γιάκουμπ Κινκλ – Γιαν Βάτσεκ από την Τσεχία με 6:29.57.
Στο διπλό σκιφ των νεανίδων η Ισμήνη Νόνη και η Ελένη Αγιώτη με 7:19.40 ήταν δεύτερες στον τελικό πίσω από τις Κινέζες Γινγκ Λιου-Πέιμπινγκ Ζανγκ που τερμάτισαν σε 7:17.41 με το πλήρωμα της Νέας Ζηλανδίας, Στέλα Κρέιτον Γκριν και Κάθριν Γκλεν να είναι τρίτες με 7:20.10.
Η τετράκωπος των Κώστα Ουρούτσι, Γιώργου Μαραγκού, Ανδριανού Οικονοόμου και Θόδωρου Λαπίκοφ ήταν 6η στον τελικό με 6:04.96.