ΤΡΙΑΘΛΟ

Παγκόσμιος Γαρέφης

Το πρώτο του χρυσό μετάλλιο στον τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος τριάθλου στην κατηγορία 60-64 ετών κατέκτησε ο Χρήστος Γαρέφης. Ο Έλληνας αθλητής είχε μάλιστα περίπου τρία λεπτά διαφορά από τον δεύτερο.

Μετά τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης στην ηλικία 60-64 ετών, ο Χρήστος Γαρέφης είναι από σήμερα και παγκόσμιος πρωταθλητής τριάθλου στην κατηγορία αυτή. Ο Έλληνας αθλητής, στην τελευταία διοργάνωση της καριέρας του, κατέκτησε την πρώτη θέση στη σπριντ απόσταση στον τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος που γίνεται στο Σικάγο. Ο Γαρέφης έκανε 1:08.05 (κολύμβηση 11:17, ποδηλασία 29:13, τρέξιμο 21:18) και τερμάτισε πρώτος με 3 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα διαφορά από τον δεύτερο. Στον αγώνα συμμετείχαν 63 αθλητές.
Άλλες δύο ελληνικές συμμετοχές είχαμε στις ηλικίες 45-49 ετών. Στις γυναίκες, η Λουκία Λουκοπούλου τερμάτισε 10η μεταξύ 91 αθλητριών με 1:14.56 (κολύμβηση 14:56, ποδηλασία 31:25, τρέξιμο 21:43) και ο Ανδρέας Γκόρος στους άνδρες ήταν 74ος μεταξύ 119 αθλητών με 1:16.10 (κολύμβηση 13:51, ποδηλασία 31:39, τρέξιμο 22:57).
Οι τρεις αθλητές μας θα πάρουν μέρος και στην στάνταρ απόσταση, που θα γίνει το απόγευμα της Κυριακής.