ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Ο ΚΟΝΤΙΔΗΣ!

Ο Παύλος έγραψε για ακόμα μία φορά ιστορία για τον κυπριακό αθλητισμό καθώς μετά την πρώτη κατάκτηση Ολυμπιακού μεταλλίου το 2012 στο Λονδίνο (αργυρό), έγινε και ο πρώτος Κύπριος παγκόσμιος πρωταθλήτης σε Ολυμπιακό άθλημα!

Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ιστιοπλοΐας που ολοκληρώθηκε σήμερα στο Σπλιτ της Κροατίας και αφορούσε στην κατηγορία των λέιζερ, ο Κοντίδης κατέλαβε την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη δίχως να αγωνιστεί σήμερα. Λόγω των ιδιαίτερα άσχημων καιρικών συνθηκών, οι δύο τελευταίες ιστιοδρομίες που ήταν προγραμματισμένες για σήμερα (11η και 12η) δεν έγιναν και έτσι, με ολοκληρωμένες 10 ιστιοδρομίες, ο Κοντίδης στέφθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής έχοντας 15 βαθμούς ποινής. Πίσω από τον Κύπριο ιστιοπλόο ολοκλήρωσε με 30 βαθμούς ποινής ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Ρίο, Τομ Μπάρτον και στην τρίτη θέση ολοκλήρωσε ένας άλλος Αυστραλός ο Μάθιου Γουέρν με 31 βαθμούς ποινής. Για τον Κοντίδη αυτό είναι το δεύτερο μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα καθώς έχει προηγηθεί το αργυρό που κατέκτησε το 2013 στο Ομάν.