ΤΖΟΥΝΤΟ

Παγκόσμιο Ε/Ν: εκτός συνέχειας ο Πριονίδης στα -55κ.

Δεν κατάφερε να κερδίσει τον πρώτο του αγώνα για μία θέση στους 16 της κατηγορίας ο Ηλίας Πριονίδης, ενώ στη συνέχεια εξαλείφθηκε και η πιθανότητα παρουσίας του στο ρεπεσάζ.

του Παναγιώτη Βότση

Ο έφηβος τζουντόκα ηττήθηκε με ίππον από τον Τατζίκο Σαρβάρ Αμπντουσουκούροφ στην πρώτη του αναμέτρηση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Αλμάτι του Καζακστάν. Στον επόμενο γύρο για τους 8 ο αντίπαλός του ηττήθηκε από τον Ιταλό Βινσέντζο Σκεντέρι, ο οποίος ήταν και αυτός που επικράτησε τελικά από τον πρώτο όμιλο. Η ήττα του Αμπντουσουκούροφ αυτόματα σημαίνει ότι ο Πριονίδης έχασε το δικαίωμα να πάει στον αγώνα ρεπεσάζ. Να σημειωθεί ότι ο Σκεντέρι έχασε τελικά στον ημιτελικό και θα δώσει αύριο μάχη στον τελικό γύρο του ρεπεσάζ για το χάλκινο μετάλλιο.

Αύριο Πέμπτη τρεις αθλητές και μία αθλήτρια ξεκινούν την προσπάθειά τους. Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ.