ΠΑΛΗ

Παγκόσμιο πάλης: Η Ρωσία κυρίαρχη στους άνδρες, η Ιαπωνία στις γυναίκες

Χθες ολοκληρώθηκε στο Νουρ Σουλτάν του Καζακστάν το 15ο παγκόσμιο πρωτάθλημα πάλης, στο οποίο η Ελλάδα ξεχώρισε με τη Μαρία Πρεβολαράκη.

του Παναγιώτη Βότση

Η Ρωσία ήταν αυτή που κέρδισε στη ομαδική βαθμολογία τόσο στην ελευθέρα πάλη όσο και στην ελληνορωμαϊκή των ανδρών. Στην ελευθέρα πήρε συνολικά 190 βαθμούς μιας και απέσπασε τα 4 από τα 10 χρυσά μετάλλια στις κατηγορίες 57κ., 65κ., 70κ., 74κ. και πήρε ένα χάλκινο στα 92κ. Από τους πρωταθλητές κόσμου ξεχωρίζει ο σταρ του αθλήματος, Αμπντουλρασίντ Σαντουλάεφ που στα 23 του κέρδισε το 4ο χρυσό της καριέρας του στο θεσμό. Στην ελληνορωμαϊκή πάλη η Ρωσία πήρε δύο χρυσά στα 72κ. και τα 97κ. και τρία αργυρά στα 60κ., τα 63κ και τα 67κ., ενώ στο σύνολο συγκέντρωσε 132 βαθμούς. Η Ιαπωνία ήταν η μοναδική χώρα που μπόρεσε να κόψει το σερί της Ρωσίας αφού την άφησε στη 2η θέση στην ομαδική κατάταξη των γυναικών. Με 1 χρυσό, 3 αργυρά και 2 χάλκινα η χώρα της Άπω Ανατολής συγκέντρωσε 137 βαθμούς, ενώ η δεύτερη Ρωσία είχε 108 βαθμούς, με 2 χρυσά, 1 αργυρό και 2 χάλκινα. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι η Ρωσία και η Ιαπωνία ήταν οι νικήτριες χώρες στις ίδιες κατηγορίες και στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2018 στη Βουδαπέστη. Ακολουθούν οι πρώτες πεντάδες στις τρεις κατηγορίες της πάλης για το πρωτάθλημα του 2019: