ΠΑΛΗ

Παγκόσμιο πάλης: Ήττα στον ημιτελικό και ρεπεσάζ για το χάλκινο η Πρεβολαράκη

Δεν κατάφερε να επικρατήσει στον ημιτελικό η Μαρία Πρεβολαράκη κόντρα στο φαβορί της κατηγορίας και πλέον περιμένει να μάθει την αντίπαλό της στο ρεπεσάζ για το χάλκινο μετάλλιο.

του Παναγιώτη Βότση

Η 22χρονη Γιαπωνέζα Μάγιου Μουκάιντα, που όπως η Πρεβολαράκη κατέβηκε από τα 55κ. στα 53κ. για να μπει στην Ολυμπιακή κατηγορία, είναι φέτος το Νο2 στον κόσμο στην παγκόσμια κατάταξη των 55κ. και ήταν εξαρχής το μεγάλο φαβορί για το χρυσό μετάλλιο. Άλλωστε είναι η κάτοχος και του τίτλου από το 2018 και τη διοργάνωση της Βουδαπέστης. Το τελικό σκορ ήταν 4-0 στα σημεία υπέρ της Γιαπωνέζας, δεν μπορέσαμε όμως να δούμε τον αγώνα καθώς οι Καζάκοι διέκοψαν το live streaming κατά τη διάρκεια του αγώνα της. Στο δεύτερο ημιτελικό η Βορειοκορεάτισσα Γιονγκμί Πακ κέρδισε την Κινέζα Κιανιού Πανγκ.

Ο μεγαλύτερος στόχος της Πρεβολαράκη, η Ολυμπιακή πρόκριση, επετεύχθη από τον προηγούμενο αγώνα, αυτό δε σημαίνει όμως ότι τελείωσε το πρωτάθλημα για την ίδια. Αύριο στον τελικό του ρεπεσάζ θα παλέψει για το τρίτο παγκόσμιο χάλκινο της καριέρας της, πράγμα που δείχνει τη διάρκεια και την ποιότητά της στο άθλημα.