ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Παγκόσμιο πίστας: 13ος ο Βολικάκης στο σκρατς

Ο Έλληνας αθλητής πήρε τη 13η θέση στον τελικό του σκρατς στην πρώτη του εμφάνιση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα πίστας που διεξάγεται αυτές τις ημέρες στο Βερολίνο.

Πρώτος τερμάτισε ο Λευκορώσος Γιαουχένι Καράλιουκ με τον οποίο έχει έρθει πολλές φορές αντιμέτωπος ο Έλληνας πρωταθλητής. Ακολούθησε ο Ιταλός Σιμόνε Κονσόνι και το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Ισπανός Σεμπάστιαν Μόρα Βέντρι που ήταν ο πρωταθλητής Ευρώπης του 2019 μπροστά από το Χρήστο Βολικάκη. Ο Έλληνας ποδηλάτης θα συνεχίσει αύριο με τον αγώνα πόντων όπου θα επιδιώξει ένα καλύτερο πλασάρισμα και θα ολοκληρώσει την παρουσία του το Σάββατο με το βασικό του αγώνισμα, το όμνιουμ. Στα υπόλοιπα αγωνίσματα ξεχώρισε το ακόμα ένα μεγάλο παγκόσμιο ρεκόρ των Δανών στην ομαδική καταδίωξη ανδρών με 3:44.672. Ακολουθούν τα αποτελέσματα του αγώνα: