ΠΥΓΜΑΧΙΑ

Παγκόσμιο πυγμαχίας: η διοργανώτρια Ρωσία κυριάρχησε στις γυναίκες

Στην ρωσική πόλη Ουλάν-Ουντέ κοντά στη λίμνη Βαϊκάλη ολοκληρώθηκε σήμερα το ανεξάρτητο παγκόσμιο πρωτάθλημα πυγμαχίας γυναικών της AIBA.

του Παναγιώτη Βότση

Η μεγαλύτερη διοργάνωση της έκπτωτης (από τη ΔΟΕ) παγκόσμιας ομοσπονδίας πυγμαχιας στην κατηγορία των γυναικών ακολούθησε την αντίστοιχη των ανδρών που έγινε στο Εκατερίνεμπουργκ της Ρωσίας μέσα στο Σεπτέμβρη. Η διοργανώτρια Ρωσία πήρε τα περισσότερα χρυσά μετάλλια, 3 στον αριθμό, στις δυο πιο ελαφριές κατηγορίες και στη 2η πιο βαριά. Από τις 10 κατηγορίες οι 6 πήγαν στα χέρια αθλητριών από την Ασία, οι 4 στην Ευρώπη (3 Ρωσία και 1 Ολλανδία) και από μια κατέκτησε η Βόρεια Αμερική (ΗΠΑ) και η Νότια Αμερική (Βραζιλία). Η επικράτηση των ασιατικών χωρών ήταν αισθητή και στους άνδρες. Θυμίζουμε ότι η διοργάνωση δεν σχετίζεται πλέον με την Ολυμπιακή πρόκριση αφού η AIBA έχει τιμωρηθεί με αποκλεισμό από τη ΔΟΕ. Παρόλα αυτά οι Ολυμπιακές κατηγορίες βάρους διατήρηθηκαν και στο παγκόσμιο πρωτάθλημα για να μην δημιουργηθεί πρόβλημα στους αθλητές. Θα ακολουθήσουν τα αποτελέσματα από τους τελικούς της σημερινής τελευταίας ημέρας.