ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Παλικαρίσια εμφάνιση

Χαμόγελα έφερε για την ελληνική άρση βαρών η παρουσία των Μαρτασίδη και Ιακωβίδη στην κατηγορία των 85 κιλών, στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Αλμάτι

του Ηλία Τάταλα

Οι δύο αθλητές αγωνίστηκαν στο δεύτερο γκρουπ της κατηγορίας. Ο Μαρτασίδης, που αγωνίστηκε με ένεση για να ξεπεράσει τους πόνους στη μέση, κατέκτησε τη δεύτερη θέση στο σύνολο, ενώ ο Ιακωβίδης ήταν 8ος και οι δυο τους θα δώσουν πολύτιμους βαθμούς στην Εθνική ομάδα, στην προσπάθεια για πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Στην κίνηση του αρασέ οι δύο πρωταθλητές μας σήκωσαν με την πρώτη τα 155 κιλά και στη συνέχεια δεν κατάφεραν από δύο φορές να σηκώσουν τα 160. Με τα 155 κιλά ο Ιακωβίδης κατετάγη 10ος και ο Μαρτασίδης 11ος στο αρασέ.

Στο ζετέ, έλαμψε ο Μαρτασίδης σηκώνοντας αρχικά 195 κιλά και στη συνέχεια 200 για να πάρει τη 2η θέση στη συγκεκριμένη κίνηση και την 2η και στο σύνολο με 355 κιλά. Είναι αξιοσημείωτο ότι ο 22χρονος πρωταθλητής δεν επιχείρησε τρίτη προσπάθεια, λόγω των ενοχλήσεων που είχε.

Ο Ιακωβίδης, έκανε επίσης σπουδαία προσπάθεια σηκώνοντας αρχικά 185 και στη συνέχεια 192 κιλά, ενώ έχασε την προσπάθεια στα 195. Με τα 192 κιλά ήταν 9ος στο γκρουπ στην κίνηση του ζετέ και 8ος στο σύνολο με 347 κιλά. Την πρώτη θέση στο γκρουπ πήρε ο Αλβανός Πουλάκου σηκώνοντας 365 κιλά (165+200).

Για να μάθουν τις οριστικές τους θέσεις στην κατάταξη, οι δύο αθλητές θα πρέπει να περιμένουν τη διεξαγωγή του αγώνα στο πρώτο γκρουπ, την Πέμπτη.

Στη χειρότερη περίπτωση, όμως και με δεδομένο ότι στο Α’ γκρουπ θα αγωνιστούν 11 αθλητές, ο Μαρτασίδης θα καταταγεί 13ος και ο Ιακωβίδης 19ος.

Την Πέμπτη, ολοκληρώνονται οι ελληνικές συμμετοχές στη διοργάνωση, με τον Χρήστο Σαλτσίδη να αγωνίζεται στο Γ’ γκρουπ της κατηγορίας των 94 κιλών, στις 3 το μεσημέρι.