ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Πάνε για μετάλλιο

Στην τέταρτη θέση της κατάταξης τερμάτισαν Μπεκατώρου και Τριγκώνης στη ρεγκάτα της λίμνης Γκάρντα και αύριο θα διεκδικήσουν μία θέση στο βάθρο. Η μάχη ειδικά για το χάλκινο αναμένεται να είναι συναρπαστική.

του Άκη Ιωακείμογλου

Με τέσσερις ιστιοδρομίες ολοκληρώθηκε ο αγώνας της κατηγορίας Nacra 17 στη ρεγκάτα της λίμνης Γκάρντα, με το ελληνικό πλήρωμα να καταλαμβάνει την τέταρτη θέση. Στην πρώτη ιστιοδρομία η Σοφία Μπεκατώρου και ο Κώστας Τριγκώνης δεν τερμάτισαν, ωστόσο στις επόμενες τρεις με πήραν μία 8η θέση, μία 6η και μία 1η, με αποτέλεσμα να τερματίσουν τελικά τέταρτοι με 47 βαθμούς ποινής. Τόσους έχουν οι Τζον Γκίμσον-Χάνα Ντάιαμοντ (Βρετανία), που είναι πέμπτοι, ενώ τρίτοι είναι οι Ίκερ Μαρτίνεθ-Μαρίνα Λόπεθ α (Ισπανία) κατετάγησαν στην τρίτοι θέση με 46 β.π. Η μάχη ειδικά για το χάλκινο μετάλλιο αναμένεται συναρπαστική στην αυριανή κούρσα μεταλλίου.