Πανελλήνιο Π/Π (Α,Β): Πανελλήνιο ρεκόρ η Μαγκώτσιου στην 1η αγωνιστική

Σήμερα ξεκίνησε το πανελλήνιο πρωτάθλημα παμπαίδων-παγκορασίδων Α,Β στο κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ για τους αθλητές/τριες της Νοτίου Ελλάδας και στο Ποσειδώνιο για της Βορείου Ελλάδας με πολύ καλές επιδόσεις και ένα πανελλήνιο ρεκόρ.

Στην πρώτη αγωνιστική του πανελληνίου πρωταθλήματος παμπαίδων – παγκορασίδων, καταρρίφθηκε το πανελλήνιο ρεκόρ παγκορασίδων Α στα 50μ πεταλούδας από την Ηλέκτρα Μαγκώτσιου. Με 27.96, που σημείωσε στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο, βελτίωσε το 28.21 που κατείχε μέχρι σήμερα η Γεωργία Δαμασιώτη από το 2017 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Η Άννα Βεριγάκη αγωνίστηκε στην ίδια κούρσα στο ΟΑΚΑ κολυμπώντας εξίσου κάτω από το πανελλήνιο ρεκόρ με 28.07. Στις παγκορασίδες Β, πρώτη με τη δεύτερη καλύτερή της επίδοση, ολοκλήρωσε η Δέσποινα Πυρίλη με 30.08. Το ατομικό της ρεκόρ είναι 29.69 από το πανελλήνιο πρωτάθλημα της Θεσσαλονίκης.

Στα 50μ πεταλούδας της κατηγορίας παμπαίδων Α, νικητής ήταν ο Χρήστος Βουκελάτος με 27.21 και των Β, ο Κωνσταντίνος Ανδρεάδης με 28.15. Και οι δυο αθλητές κατάφεραν εκτός από το χρυσό μετάλλιο να κολυμπήσουν ταχύτερα από τα ατομικά και φετινά τους ρεκόρ. Ο Βουκελάτος είχε 28.62 και ο Ανδρεάδης 31.07.

Στα 400μ ελεύθερο στους παμπαίδες Α, ο Γιάννης Καλαποθάρακος τερμάτισε πρώτος με 4:18.83 και στους παμπαίδες Β, ο Δημήτρης Προκόπιος με 4:30.31. Στις παγκορασίδες στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν οι Αναστασία Μπουτού (παγκορασίδα Α) με 4:32.29 και Αντωνία Ρακοπούλου με 4:33.37 (παγκορασίδα Β).

Στο τελευταίο αγώνισμα του πρωινού προγράμματος τα 100μ πρόσθιο, ο Νικόλας Πετρίβ κολύμπησε την ταχύτερή του κούρσα και τερμάτισε πρώτος στους παμπαίδες Α, με 1:10.23. Ο αθλητής του ΑΟΠ Φαλήρου είχε ατομικό και φετινό ρεκόρ 1:11.96 από τον Ιούνιο και η σημερινή του επίδοσή είναι η καλύτερη για φέτος στην κατηγορία του. Στους παμπαίδες Β, ο Θανάσης Αυγέρος σημείωσε 1:15.77 και ήταν ο νικητής του αγωνίσματος με ατομικό ρεκόρ (είχε 1:17.22). Στις παγκορασίδες Α, το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ασημίνα Αντάκη και στις Β, η Αρετή Ζαρμπούτη με 1:13.13 και 1:15.07 αντίστοιχα. Για τις δύο αθλήτριες οι χρόνοι τους αποτελούν ατομικά ρεκόρ καθώς η Αντάκη είχε 1:14.27 από πέρσι και η Ζαρμπούτη 1:17.93 από το Ακρόπολις.

Όσον αφορά την σκυτάλη 4Χ100μ ελεύθερο, 3/4 χρυσά μετάλλια κατέκτησε το Ντερή. Πιο συγκεκριμένα νίκησαν στους παμπαίδες Β με χρόνο 4:04.51, στις παγκορασίδες Β, με 4:12.42 και στις παγκορασίδες Α, με 4:06.23. Στην κατηγορία των παμπαίδων Α, στην οποία το Ντερή δεν κατέβασε ομάδα, επικράτησε ο Ωκεανός με 3:54.01.