ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Πανελλήνιο ορεινής ποδηλασίας (αποτελέσματα)

Σήμερα ολοκληρώθηκε πανελλήνιο πρωτάθλημα ορεινής ποδηλασίας cross country (short track, eliminator) στο Ρέθυμνο, με τους αθλητές και τις αθλήτριες να προσφέρουν ωραίους αγώνες με πλούσιο θέαμα.

Σήμερα οι καιρικές συνθήκες δεν ήταν οι καλύτερες δυνατές, αλλά ευτυχώς δεν δημιουργήθηκε κάποιο απρόοπτο και δεν επηρέασαν το θέαμα. Η διαδρομή, που είχε μήκος 1000 μέτρων πρόσεφερε την δυνατότητα για εξαιρετικές μάχες, με τον Νίκο Γεωργιάδη της ΑΕΚ να είναι ο νικητής στους άνδρες στo eliminator,  αφήνοντας στην δεύτερη και στην τρίτη θέση τον Χαράλαμπο Καστραντά  (ΠΟ Βόλος) και τον Χαρούν Μολλά (ΠΓΣ Λάρισας) αντίστοιχα.
Υπενθυμίζουμε ότι ο Χαρούν Μολλά αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας στους άνδρες στο short track, με τον Χαράλαμπο Καστραντά (ΠΟ Βόλος) και τον Νίκο Γεωργιάδη (ΑΕΚ) να είναι στην δεύτερη και στην τρίτη θέση αντίστοιχα.
Στον αγώνα των γυναικών, στο short track πρώτη ήταν η Αλεξάνδρα Αδάμ από την ομάδα της Μάνδρας, με την Βαρβάρα Φασόη (Πόρτο Λεόνε) και την Κατερίνα Ελευθεριάδου (ΠΓΣ Λάρισας) να τερματίζουν στην δευτερη και τρίτη αντίστοιχα. Βέβαια, η Ελευθερία Γιάχου του Κρόνου Νικαίας αναδείχθηκε πρώτη στο eliminator, με την Βαρβάρα Φασόη (Πόρτο Λεόνε) στην δεύτερη και την την Αλεξάνδρα Αδάμ (ΠΣ Μάνδρας) στην τρίτη θέση αντίστοιχα.
Οι γυναίκες και οι νεάνιδες δεν συμπλήρωσαν τον απαιτούμενο αριθμό συμμετοχών, διεξήχθη κανονικά μεν το πανελλήνιο πρωτάθλημα, αλλά με την ενιαία κατηγορία γυναικών 17+ ετών.
Στην κατηγορία των εφήβων, ο Αλέξανδρος Αθανασιάδης (ΒΑΟ) ήταν ο νικητής στο short track, με δεύτερο τον Ηρακλή Μπαλάφα (ΑΠΕΙΡΟΣ) και τρίτο τον Ευάγγελο Σταματόπουλο (ΣΥ.Φ.Α.ΓΕ) αντίστοιχα. Ο Ηρακλής Μπαλάφας (ΑΠΕΙΡΟΣ) το Σάββατο (30/10) πήρε τον τίτλο στο eliminator , με τον Ευάγγελο Σταματόπουλο (ΣΥ.Φ.Α.ΓΕ) και τον Ευστάθιο Ακριτίδη (ΑΣ Ο Ποδηλάτης στην δεύτερη και στην τρίτη θέση αντίστοιχα.
Πρωτιές για τον Σταμάτη Εγγλέζο (ΣΥ.ΦΑ.ΓΕ) τόσο στο short track όσο και στο eliminator για την κατηγορία παίδων. Για τον αγώνα της Παρασκευής (29/10), δηλαδή το short track, στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Ιωάννης Χιώτης (Άτλας) και στην τρίτη ο  Ερατοσθένης Κωτούλας (ΒΑΟ). Στον αγώνα του Σαββάτου (30/10), δηλαδή στο eliminator πίσω από τον Εγγλέζο, πλασαρίστηκαν ως δεύτερος ο Σπύρος Θεοχάρης (ΑΠΟ Κορωπίου) και ως τρίτος ο  Ιάσωνας Μαντάς (ΠΣ Κρόνος Νίκαιας).
Νικήτριες στις κορασίδες ήταν η Μαρία Θεοχάρη (ΑΠΟ Κορωπίου) στο short track και η Μαρία Καρδαμάκη (Τάλως) στο eliminator. Η Αθηνά Τζουλάκη (Άτλας Ρεθύμνου) ήταν τρίτη και στις δύο κατηγορίες, με την Ειρήνη Μαγιόγλου (ΠΟ Δρήρος) δεύτερη στο short track και την Δέσποια Τουρλή (ΠΑΟΚ) δεύτερη στο eliminator.