STORY

Παντοδυναμία των Ολλανδών

Με τους Ολλανδούς να κάνουν το 2Χ2 στις σκυταλοδρομίες ανδρών και γυναικών στις παγοδρομίες, ολοκληρώθηκε και η πρότελευταία μέρα των 22ων χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων.

Οι Ολλανδοί ήταν (σχεδόν) ανίκητοι στις παγοδρομίες, καθως και τα 24 μετάλλια που κατέκτησαν ήταν στο συγκεκριμένο αγώνισμα. Στα υπόλοιπα αξιοσημείωτα της ημέρας, το έκτο χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο (συνολικά έχει δέκα) της Μάριτ Μπγιόργκεν, το οποίο ήταν το τρίτο χρυσό στο Σότσι. Η Νορβηγίδα αθλήτρια των μεγάλων αποστάσεων επικράτησε και στην κούρσα των 30χλμ, με τις συμπατριώτισες της Γιόχαουγκ και Στόρμερ να κάνουν το 2-3.
Στον μικρό τελικό του χόκεϊ των ανδρών, η Φινλανδία επικράτησε εύκολα επί των ΗΠΑ 5-0 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.
Στην τελευταία μέρα των αγώνων, υπάρχει ο τελικός των 50χλμ. ανωμάλου δρόμου των ανδρών, το μπόμπσλεϊ τεσσάρων ατόμων και φυσικά ο μεγάλος τελικός του χόκεϊ των ανδρών ανάμεσα στη Σουηδία και τον Καναδά.