ΠΑΟΚ για πρωτάθλημα!

Ο ΠΑΟΚ με ηγέτη έναν Γκόμεζ βγαλμένο από τα όνειρα κάθε προπονητή, κέρδισε με 3-2 τον Ολυμπιακό και δείχνει έτοιμος για τον τίτλο.

Ήταν το απόλυτο ντέρμπι και έτσι ακριβώς εξελίχθηκε… Κι αν έλλειπαν κι οι ασχήμιες που έγιναν στο φινάλε τότε θα ήταν και το τέλειο παιχνίδι, αλλά δεν μπορούν να είναι όλα τέλεια. Ο δικέφαλος του βορρά επικράτησε επί των ερυθρόλευκων που πήγαν να επαναλάβουν το κόλπο του πρώτου γύρου, αφού βρέθηκαν να χάνουν με 2-0, ισοφάρισαν σε 2-2 ωστόσο στο τάι μπρέικ όπου πρωταγωνιστές (αρνητικοί) ήταν οι διαιτητές και δη ο πρώτος ρέφερι Γιώργος Γεωργουλέας (έκανε 5 χοντρά λάθη εις βάρος και των δύο ομάδων) ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη και πλέον είναι ισόβαθμος με τον Ολυμπιακό στην κορυφή.
Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ ήταν αλάνθαστος ενώ στο δεύτερο έχασε πολλά σερβίς και βρέθηκε να χάνει με 22-19 για να γίνει η πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα. Ο Γκόμεζ πήρε τον πόντο ο Χιμένες όμως πανηγύρισε απρεπώς στα μούτρα του Προύσαλη και το ματς πήρε φωτιά. Ποιος ευνοήθηκε αρχικά; Ο ΠΑΟΚ καθώς στο 24-22 ο Κουρνέτας σκότωσε τον Χριστοφιδέλη στην υποδοχή και με σερί 4-0 ο ΠΑΟΚ πήρε και το δεύτερο σετ.
Το παιχνίδι όμως ξανάρχισε μετά από μισή ώρα αφού έπεσαν δεκάδες μπουκάλια προς τους ΠΑΟΚτσήδες… Ωφελημένος από τη διακοπή ήταν ο Ολυμπιακός που με Κοκκινάκη, Τακουρίδη αντί των Χριστοφιδέλη, Κόιστρα προηγήθηκε με 24-20. Ο Δικέφαλος με βροχή από μπλοκ ισοφάρισε 24-24, αλλά ο Ντιάτσκοφ τελείωσε το σετ και στο τέταρτο η ισοφάριση ήρθε πιο εύκολα για να φτάσουμε στο επικό τάι μπρέικ.
Το 9-7 του Ολυμπιακού έγινε 12-13 με άσο του Γκόμεζ, ο Ολυμπιακόις έφτασε σε ματς μπολ τα οποία έχανε σωρηδόν για να προσπεράσει ο ΠΑΟΚ 23-24 και τελικά με μπλοκ στον Γκόμεζ να τελειώσει το σετ, το ματς και να αρχίσουν πάλι τα… μπουκάλια!
Δύο εξ αυτών χτύπησαν Γκόμεζ (που πέφτοντας χτύπησε και στο χέρι) και τον Καρασαβίδη, ενώ ένας κάδος απορριμάτων έσκασε δίπλα στον διαιτητή. Όλα γράφονται στο φυλλο αγώνος και ο Ολυμπιακός κινδυνεύει με βαριά τιμωρία, αλλά το κακό είναι ότι χάλασε η εικόνα ενός απίστευτου αγώνα.

Τα σετ 22-25, 24-26, 26-24, 25-20, 25-27
Ολυμπιακός (Καζάζης) Χριστοφιδέλης 6 (5/9 επ., 40% υπ.), Γιούρισιτς 10 (10/13 επ.), Ντιάτσκοφ 17 (17/33 επ., 43% υπ.), Προύσαλης 2, Κλαρκ 14 (12/24 επ.), Κόιστρα 3 (2/3 επ.), Στεφάνου –λ (52% υπ.) / Κοκκινάκης 17 (16/22 επ., 53% υπ.), Σωτηρίου, Τακουρίδης 7 (3/5 επ., 3 μπλοκ).
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης) Χιμένες 19 (17/30 επ., 2 μπλοκ, 11% υπ.), Σαφράνοβιτς 10 (10/22 επ., 43% υπ.), Γκόμεζ 38 (32/53 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Παντακίδης 8 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (9/13 επ., 4 μπλοκ), Κουρνέτας, Γκαράς –λ (68% υπ. – 50% άριστες) / Καρασαββίδης, Ντίνας.