Παράπονα από τους προπονητές

Παράπονα από τη διαίτησια είχε ο Κώστας Δήμου και από την επίθεση ο Χάρης Παυλίδης όπως δήλωσαν μετά το τέλος του αγώνα στο Sportsfeed.

της Σεβαστής Βρακατσέλη

Οι δύο προπονητές ωστόσο συμφώνησαν που ο αγώνας κριθηκε στις λεπτομέρεις. Από την άλλη η Αγγελική Γερόλυμου θέλει η Βουλιαγμένη να δείξει το ίδιο πρόσωπο και στον αγώνα της Τρίτης, ενώ η Φιλιώ Μανωλιουδάκη τονίζει το γεγονός πως ο Ολυμπιακός είναι αήττητος στην έδρα του.

Χάρης Παυλίδης Το παιχνίδι κρίθηκε στα πέναλτι. Και οι δυο οι άμυνες ήταν πολύ καλές, η δική μας επίθεση ήταν πολύ κακή. Η Βουλιαγμένη ήταν καλύτερη από το πρώτο παιχνίδι, εμείς δεν φτάσαμε στα στάνταρντ που θέλαμε αλλά είμαστε μια ομάδα που αρνείται να χάσει, το έχουμε δείξει επανειλημμένα και κερδίσαμε στα πέναλτι ένα παιχνίδι που ουσιαστικά μπορεί να είναι και μισός τίτλος. Στο τρίτο παιχνίδι μέσα στον Πειραιά είμαι σίγουρος ότι θα δείξουμε το καλό μας πρόσωπο και τα πράγματα θα είναι πιο εύκολα για μας. Σε τακτικό επίπεδο δεν έχουμε να αλλάξουμε κάτι αλλά σίγουρα θα είναι καλύτερη η ψυχολογία μας, δεν θα είμαστε τόσο νευρικοί και σίγουρα δεν θα έχουμε τόσο άγχος. Σήμερα ξέραμε ότι το παιχνίδι είναι πολύ σημαντικό και τα πράγματα τώρα έχουν έρθει εκεί που τα θέλαμε οπότε θα παίξουμε λίγο πιο ελεύθερα, μπροστά στον κόσμο μας. Στο κολυμβητήριο μας δεν έχουμε χάσει από κανέναν και ελπίζω να συνεχιστεί αυτό.

Κώστας Δήμου Όταν ένα παιχνίδι κρίνεται στα πέναλτι φαίνεται ότι κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Όταν ο νικητής βγαίνει από τα πέναλτι δεν σημαίνει ότι ο νικητής είναι και ο καλύτερος. Εμείς εκεί που θα μπορούσαμε να πάρουμε το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια, στην τελευταία περίοδο περάσαμε μπροστά με ένα γκολ το οποίο είναι σημαντικό αβαντάζ για τα τελευταία λεπτά και ψυχολογικά αλλά δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε το προβάδισμα καθώς η διαφορά ήταν ούτως η άλλως εύθραυστη. Προσωπικά έχω και κάποιες ενστάσεις και αντιρρήσεις για κάποια σφυρίγματα των διαιτητών το οποίο είναι λογικό όταν ένα παιχνίδι έρχεται τόσο κοντά κρίνεται στην λεπτομέρεια να έχει μεγάλη σημασία Θεωρώ ότι ένα σφύριγμα έδωσε ένα πολύ εύκολο γκολ για την ομάδα του Ολυμπιακού και θα μπορούσε το αποτέλεσμα να είναι διαφορετικό αλλά είναι και αυτό μέσα στο παιχνίδι και πρέπει να το αποδεχτούμε. Την Τρίτη πλέον θέλω να κρατήσουμε κάποια στοιχεία που δείξαμε σήμερα, όπως το αγωνιστικό πάθος και το καλό κομμάτι της άμυνας που παίξαμε και να βελτιώσουμε κάποια κομμάτια στην επίθεση μας ώστε να μπορούμε να έχουμε περισσότερες πιθανότητες να κερδίσουμε το τρίτο παιχνίδι.

Αγγελική Γερόλυμου “Όταν πηγαίνει ένα παιχνίδι στα πέναλτι είναι καθαρά 50-50. Και οι δυο ομάδες σήμερα παίξανε πολύ καλές άμυνες, το 6-6 είναι ένα πολύ μικρό σκορ και θεωρώ ότι γίνανε και κάποια λάθη από τους διαιτητές που αν δεν είχαν γίνει μπορεί να είχαμε πάρει εμείς την νίκη αλλά δεν έχει σημασία. Σημασία έχει να προχωράμε, έχουμε ‘άλλο ένα παιχνίδι μπροστά μας. Το σημερινό πρόσωπο είναι της Βουλιαγμένης όχι αυτό που δείξαμε στο προηγούμενο παιχνίδι. Φυσικά και θα πάμε να κερδίσουμε, δεν κατεβάζουμε τα χέρια Αν θες να είσαι μεγάλη ομάδα πρέπει και στα δύσκολα να ανταποκρίνεσαι. Θα πάμε την Τρίτη να χτυπήσουμε το παιχνίδι, να το ευχαριστηθούμε πρώτα από όλα και θα δούμε τι θα γίνει.

Φιλιώ Μανωλιουδάκη Το σημερινό παιχνίδι κρίθηκε για ακόμα μια φορά στην άμυνα και αφού φτάσαμε στα πέναλτι στην ψυχραιμία που δείξαμε. Όπως έχω ξαναπεί η Χρυσή (Διαμαντοπούλου) είναι μια πάρα πολύ καλή τερματοφύλακας και βασιζόμαστε πάρα πολύ σε αυτήν. Το έδειξε καθ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, έκανε πολύ σωτήριες επεμβάσεις και μας κράτησε μέσα στο παιχνίδι γιατί ήμασταν πολύ κακές σήμερα. Θεωρώ ότι στην επίθεση ήμασταν κακές, ελπίζω να βελτιωθούμε στο μεθαυριανό παιχνίδι, η Βουλιαγμένη σίγουρα θα τα δώσει όλα για όλα αλλά εμείς φέτος στο σπίτι μας είμαστε αήττητοι οπότε πάμε να κάνουμε το 3-0 και να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα.