Πάτρα 2020, πανελλήνιο Α/Γ: Παπαμιχαήλ και Ντρισμπιώτη τους τίτλους

Ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ στους άνδρες και η Αντιγόνη Ντσιμπιώτη επικράτησαν και πήραν τα χρυσά μετάλλια, στο πανελλήνιο πρωτάθλημα 20χλμ βάδην που ολοκληρώθηκε στην Πάτρα.

Πάτρα Πηνελόπη Γκιώνη – [email protected]
φωτογραφίες
Γιάννης Εμμανουηλίδης – Sportsimages.gr
Στεφανία Ντόκου – Sportsimages.gr

Στους άνδρες, ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ ήταν νικητής με διαφορά τερματίζοντας σε 1:28.35 (είχε φετινό 1:25:44). Δεύτερος τερμάτισε ο Ντίνος Ντεντόπουλος με 1:34.13 και τρίτος ο Άνθιμος Κελεπούρης με 1:34.33, που έτρεξε για πρώτη φορά τη συγκεκριμένη απόσταση. Ο Ζαχαρίας Τσαμουδάκης δέχθηκε τρεις παρατηρήσεις για πτήση και παίρνοντας κόκκινη κάρτα, έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο διαμαρτυρόμενος ενώ αφού τερμάτισε τον αγώνα του ο Γιάννης Βαΐτσης συνειδητοποίησε πως έχει ακυρωθεί μετά από τρεις κάρτες.

Στις γυναίκες, η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη έκανε μία καλή κούρσα τερματίζοντας σε χρόνο 1:34.00 (έχει φετινό 1:30:25 ενώ στη δεύτερη θέση ακολούθησε η Δήμητρα Μποχώρη με 1:37.38 για να καταρρίψει το ατομικό της ρεκόρ (ήταν 1:42:48). Στην τρίτη θέση ήταν η Αγγελική Μακρή με 1:43.53 ενώ η Έφη Κουρκουτσάκη τερμάτισε τέταρτη με 1:48.13. Από τον αγώνα εγκατέλειψε η πρωταθλήτρια στις νεανίδες Όλγα Φιάσκα, καθώς της βγήκε η κούραση από τον προηγούμενο αγώνα της, όπως και η Σοφία Αλικανιώτη που είχε ενοχλήσεις στα ισχία της.