Πάτρα 2020, πανελλήνιο Α/Γ: Review 2η μέρα, πρωί

Το πρωινό πρόγραμμα ήταν σύντομο, αν και ξεκίνησε αρκετά νωρίς με το πανελλήνιο πρωτάθλημα 20χλμ βάδην του οποίου οι νικητές ήταν και οι πρωταγωνιστές της δεύτερης μέρας του πανελληνίου πρωταθλήματος της Πάτρας.

Πάτρα Πηνελόπη Γκιώνη – [email protected]
φωτογραφίες
Γιάννης Εμμανουηλίδης – Sportsimages.gr
Στεφανία Ντόκου – Sportsimages.gr

Από τους πρωινούς προκριματικούς, το νέο ατομικό ρεκόρ που έκανε ο 18χρονος Γιάννης Γρανιτσιώτης με χρόνο 21.23 (+0.9) ήταν αυτό που εντυπωσίασε. Στα υπόλοιπα δρομικά αγωνίσματα οι αθλητές και οι αθλήτριες έκαναν χαλαρές κούρσες καθώς, όπως φαίνεται, κρατούν δυνάμεις για τους απογευματινούς τελικούς.
Στο πανελλήνιο πρωτάθλημα 20χλμ η Αντιγόνη Ντρισμιώτη και ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ κατέκτησαν τους τίτλους σε γυναίκες και άνδρες με 1:34.00 και 1:28.35 αντίστοιχα.

400μ εμπόδια γυναικών

Η Δήμητρα Γναφάκη έχοντας πολύ μεγάλη διαφορά από τις υπόλοιπες αθλήτριες τερμάτισε σε χρόνο 59.46 και πέρασε στον τελικό όπως και η Ολυμπία Καραγιάννη που πέρασε στα τελευταία μέτρα την Άννα Κιάφα και τερμάτισε πρώτη με χρόνο 61.77. Η Κιάφα τερμάτισε σε 62:59 ενώ η Άννα Χατζηπουργάνη, χαλαρώνοντας στα τελευταία μέτρα, τερμάτισε σε χρόνο 60.93.

400μ εμπόδια ανδρών

Ο Κωνσταντίνος Νάκος τερμάτισε σε 53.25 σχεδόν περπατώντας στα τελευταία μέτρα και προκρίθηκε και αυτός στον τελικό ενώ ο Κωνσταντίνος Κουτράκος τερμάτισε πρώτος στην τρίτηη προκριματική σειρά με χρόνο 53.87. Ο Άρης Δρίτσας κέρδισε με διαφορά στην πρώτη σειρά με 54.43.

200μ γυναικών

Η Ραφαέλα Σπανουδάκη, με διαφορά, πέρασε πρώτη στον απογευματινό τελικό του αγωνίσματος 23.69 (+2.7) και ακολούθησε η Κορίνα Πολίτη με 23.84 (+4.7). Τρίτη στον τελικό πέρασε η Ειρήνη Βασιλείου με 24.34 (+2.4).

200μ ανδρών

Εντυπωσίασε ο έφηβος Γιάννης Γρανιτσιώτης που με το καλημέρα έκανε νέο ατομικό ρεκόρ με 21.23 (0.9) για να καταρρίψει το 21.34 που είχε από την προηγούμενη εβδομάδα. Πρώτος, βέβαια, στον τελικό πέρασε ο Παναγιώτης Τριβυζάς με 21.02 (0.9) και τρίτος ήταν ο Νίκος Εμπέογλου με 21.41 (+2.4).

Πανελλήνιο πρωτάθλημα 20χλμ

20χλμ γυναικών

Κάνοντας μία καλή κούρσα η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη τερμάτισε σε χρόνο 1:34.00 (έχει φετινό 1:30:25) και στη δεύτερη θέση ακολούθησε η Δήμητρα Μποχώρη με 1:37.38 για να καταρρίψει το ατομικό της ρεκόρ (ήταν 1:42:48). Στην τρίτη θέση ήταν η Αγγελική Μακρή με 1:43.53. Η Όλγα Φιάσκα και η Σοφία Αλικανιώτη εγκατέλειψαν, η πρώτη από κούραση και η δεύτερη λόγω ενοχλήσεων στα ισχία.

20χλμ ανδρών

O Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ ήταν νικητής στην κούρσα των ανδρών τερματίζοντας σε 1:28.35 (είχε φετινό 1:25:44). Δεύτερος τερμάτισε ο Ντίνος Ντεντόπουλος με 1:34.13 και τρίτος ο έφηβος Άνθιμος Κελεπούρης με 1:34.33, που έτρεξε για πρώτη φορά τη συγκεκριμένη απόσταση. Ο Ζαχαρίας Τσαμουδάκης ακυρώθηκε λόγω τριών ποινών για πτήση ενώ και ο Γιάννης Βαΐτσης αποκλείστηκε περίπου 50μ πριν τον τελικό.