Πάτρα 2020, πανελλήνιο Α/Γ: Review 1η μέρα (τελικοί)

Ωραίους αγώνες με καλές επιδόσεις είδαμε σήμερα, κατά τη διάρκεια της πρώτης μέρας του πανελληνίου πρωταθλήματος ανδρών/γυναικών της Πάτρας.

Πάτρα Πηνελόπη Γκιώνη – [email protected]
φωτογραφίες
Γιάννης Εμμανουηλίδης – Sportsimages.gr
Στεφανία Ντόκου – Sportsimages.gr

Η βολή του Χρήστου Φραντζεσκάκη στα 76.64μ και του Μιχάλη Αναστασάκη στα 75.85μ όπως και η βολή της Ελίνας Τζένγκο στα 61.76μ αποτέλεσαν τα highlight για τις ρίψεις. Ο Δημήτρης Τσιάμης (με 15.93μ) μετά από πολλά χρόνια έχασε με τον Παύλο Μπόφτση να παίρνει το χρυσό με 16.21μ ενώ στο επί κοντώ η Ελένη Πόλακ ξεπέρασε τα 4.50μ, για να δείξει πως είναι φέτος σταθερή στις καλές εμφανίσεις. Φυσικά, το τέταρτο πανελλήνιο ρεκόρ Κ18 στα 100μ που σημείωσε η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου με 11.71 ήταν μία από τις ωραίες στιγμές -και καλές επιδόσεις- της ημέρας. Σίγουρα, ο 19χρονος Νέστορας Κολιός ξεχώρισε επίσης με το τρομερό ρεκόρ που έκανε στα 3000μ με φυσικά εμπόδια (8:57.00) και ανέβηκε στο Νο6 του κόσμου.

Σφαιροβολία ανδρών

Ο Κυριάκος Ζώτος αναδείχθηκε πρωταθλητής με βολή στα 19.19μ. Στη δεύτερη θέση ολοκλήρωσε τον αγώνα του ο Οδυσσέας Μουζενίδης με 19.13μ στην τελευταία του βολή ενώ ο Αναστάσιος Λατιφλάρι έμεινε στην τρίτη θέση με 18.80μ.

Ακοντισμός γυναικών

Με 61.76μ και ακόμη μια βολή πάνω από τα 61μ, στα 61.23μ, επικράτησε στον τελικό του ακοντισμού και πήρε το χρυσό μετάλλιο. Στη δεύτερη θέση ολοκλήρωσε η Σοφία Υφαντίδου με 55.77μ και στην τρίτη θέση η Αφροδίτη Μανιού με 54.50μ.

Σφυροβολία ανδρών

Ο Χρήστος Φραντζεσκάκης κάνοντας έναν καλό αγώνα κατέγραψε επίδοση στα 76.64μ (μόλις 3 εκατοστά μακριά από το ρεκόρ του) και πήρε το χρυσό μετάλλιο. Ο Μιχάλης Αναστασάκης με 75.85μ πήρε το ασημένιο μετάλλιο ενώ ο Ιβάν Μενγκλέμπεη κατάφερε στην 4η βολή να κάνει αυτό που έψαχνε τα τελευταία χρόνια: να σπάσει το ψυχολογικό φράγμα των 70μ με βολή στα 70.62μ.

Τριπλούν ανδρών

Ο Δημήτρης Τσιάμης δεν κατάφερε να περάσει τα 16 μέτρα και με άλμα στα 15.93μ έχασε την πρώτη και τη δεύτερη θέση, μένοντας τρίτος. Ο Παύλος Μπόφτσης με 16.21μ (0.0) πήρε το χρυσό μετάλλιο ενώ ο 20χρονος Ανδρέας Πανταζής με άλμα στα 16.09μ, και νέο ατομικό ρεκόρ (είχε 16.08μ), κατάφερε να πάρει το ασημένιο.

110μ εμπόδια ανδρών

Πρωταθλητής για ακόμη μία φορά αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Δουβαλίδης που τερμάτισε σε 13.49 (+1.0) για να βελτιώσει το φετινό του ρεκόρ αν και δεν έμεινε ικανοποιημένος. Δεύτερος τερμάτισε ο Παύλος Μποΐτσιος με 14.42 (+1.0) και τρίτος ο έφηβος Ηλίας Τοτολίδης (που δεν μπαίνει όμως στην κατάταξη των ανδρών) με 14.46 (+2.8).

100μ εμπόδια γυναικών

Το έκανε το ατομικό ρεκόρ που κυνηγούσε η Αναΐς Καραγιάννη στα 100μ με εμπόδια αφού τερμάτισε σε 13.31 (0.5) για να καταρρίψει το 13.50 που είχε. Παράλληλα, με αυτή την επίδοση άφησε δεύτερη την Κέλλυ Σαμάνη, που ισοφάρισε το ρεκόρ της με 13.48 (0.5). Την τρίτη θέση κατέκτησε η Άννα Κατσαρώνα με 14.58 (+1.4).

Επί κοντώ γυναικών

Η Ελένη Πόλακ αναδείχθηκε πρωταθλήτρια στο άλμα επί κοντώ με 4.50μ. Στη δεύτερη θέση ολοκλήρωσε τον αγώνα της η Αριάδνη Αδαμοπούλου που πέρασε το 4.20μ και στην τρίτη η Κατερίνα Βαγενά με 4.14μ. Της βγήκε ήδη ο αγώνας-στόχος της Αναστασίας Ρέτσα. Με την 3η πέρασε το 4.14μ και βελτίωσε το 4.07μ από τον κλειστό. Με αυτή την επίδοση ανέβηκε στο Νο3 στον κόσμο. Η Νικόλ Κυριακοπούλου δεν αγωνίστηκε.

100μ ανδρών

ΣΤον αγώνα κέρδισε ο Γιάννης Νυφαντόπουλος για να διατηρήσει τον τίτλο του, με επίδοση στα 10.52 (-0.1) χωρίς φοβερό ανταγωνισμό αφού στην εκκίνηση ο Κωνσταντίνος Ζήκος έκανε άκυρη εκκίνηση, σχεδόν πέφτοντας πριν ξεκινήσει την κούρσα του και έτσι έμεινε εκτός. Δεύτερος τερμάτισε ο Θοδωρής Βροντινός με 10.53 (-1.3) και τρίτος ο Σωτήρης Γκαραγκάνης με 10.60 (0.0).

100μ γυναικών

Με 11.43 (1.1) η Ραφαέλα Σπανουδάκη υπερασπίστηκε τον τίτλο που κέρδισε πέρυσι και πλησίασε τους χρόνους που ήθελε να κάνει. Δεύτερη με 11.68 (1.1) ήταν η Μαρία Γάτου. Στην ίδια κούρσα, η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου έγραψε νέο πανελλήνιο ρεκόρ κορασίδων τρέχοντας σε 11.71 (1.1) για να καταρρίψει το 11.75 που έκανε στον πρωινό προκριματικό.

Ύψος γυναικών

Η έφηβη Παναγιώτα Δόση πήρε το χρυσό στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ανδρών/γυναικών με επίδοση στα 1.85μ, παρ’ όλο που δοκίμασε ξανά να καταρρίψει το πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας και δεν τα κατάφερε. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε η Ιωάννα Ζάκκα με 1.85μ και στην τρίτη η Τατάνα Γκούσιν με 1.82μ.

400μ γυναικών

Ωραία κούρσα είδαμε στα 400μ γυναικών με τις Κορίνα Πολίτη και Ελπίδα Καρκαλάτου να κοντράρονται μέχρι λίγα μέτρα πριν τον τερματισμό. Η Πολίτη όμως είχε περισσότερες δυνάμεις και κατάφερε να πάρει εκείνη το χρυσό μετάλλιο με 53.86 (ατομικό 53.78). Η Καρκαλάτου τερμάτισε σε 54.04 και στην τρίτη θέση η Ευαγγελία Ζυγούρη με 55.75.

Τριπλούν γυναικών

Η Κερκυραία αθλήτρια, Σπυριδούλα Καρύδη, με άλμα στα 13.91 (-1.7) κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο τριπλούν με την ίδια να μη φαίνεται ιδιαίτερα ικανοποιημένη από την επίδοσή της. Δεύτερη η Οξάνα Κορένεβα με 13.25 (+0.3) που αποτελεί μεγάλο ατομικό ρεκόρ (είχε 13μ) και τρίτη η Αγγελική Λυμπεροπούλου 12.81 (-0.2).

400μ ανδρών

Με 47.73 ο Πέτρος Κυριακίδης τερμάτισε πρώτος στον τελικό των 400μ, σημειώνοντας φετινό ρεκόρ (είχε 48.13). με 48.45 ο Γιάννης Λογοθέτης ήταν δεύτερος ενώ τρίτος ήταν ο Γιώργος Λαμπρόπουλος με 48.64.

Δισκοβολία γυναικών

Η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου με τα 57.98μ που έριξε στην πρώτη της βολή κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη δισκοβολία. Δεύτερη ήταν η Αρετή Φιλιππίδου με βολή άνω των 50μ (50.56μ) ενώ τρίτη ήταν η Δήμητρα Αλεξίου με 46.54μ.

1500μ γυναικών

Η Αναστασία Μαρινάκου επικράτησε στα 1500μ με 4:28.27, κάνοντας φετινό ρεκόρ (είχε 4:30.12) και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Δεύτερη τερμάτισε η έφηβη Βασιλεία Σπύρου με 4:29.40 ενώ τρίτη τερμάτισε η επίσης έφηβη Ελένη Ιωαννίδου που σημείωσε μεγάλο ατομικό ρεκόρ με 4:29.58 (είχε 4:34.09).

1500μ ανδρών

Ο Ανδρέας Δημητράκης κατέκτησε για δέκατη συνεχόμενη φορά τον τίτλο στα 1500μ με επίδοση 3:45.67. Δεύτερος τερμάτισε ο Θανάσης Κάκαλος με 3:52.76 και τρίτος ο Γιώργος Μαθιόπουλος με 3:53.80.

3000μ φυσικά εμπόδια γυναικών

Mε 10:25.88 η αθλήτρια του Γιάννη Δαγκόγλου προσέγγισε το 10:22.66 που είχε από το Μπίντγκοτς πέρυσι και έδειξε σε καλή κατάσταση. Βέβαια, στα τελευταία 200μ χτύπησε το καρφί της στο εμπόδιο, έπεσε με το γόνατο στο έδαφος και έχασε την ευκαιρία να κάνει ατομικό ρεκόρ. Ακολούθησε από κοντά η Σταυρούλα Χρυσαειδή με 10:29.90, ενώ τρίτη τερμάτισε η Ιωάννα Πέτρου με 11:18.90.

3000μ φυσικά εμπόδια ανδρών

Η νίκη πήγε στον Γιώργο Μίνο με ατομικό ρεκόρ 8:56.27 (είχε 8:59.32) αλλά την παράσταση έκλεψε ο αθλητής του ΑΓΣΙ, Νέστορας Κολιός, που τερμάτισε 2ος σε 8:57.00 και και έκανε πάρα πολύ μεγάλο ατομικό ρεκόρ με δεδομένο ότι είχε 9:11.78. Ο Κολιός ανέβηκε έτσι στην 6η θέση της παγκόσμιας λίστας των εφήβων για το 2020. Τρίτος τερμάτισε ο Νικόλας Γκότσης με 8:58.89.

Σκυταλοδρομίες 4Χ100μ

Με χρόνο 48.13 οι αθλήτριες (Αδριανοπούλου, Σαρλάνη, Θεμελίδη και Βασιλείου) της ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας ο Παλληνεύς αναδείχθηκαν πρωταθλήτριες στη σκυταλοδρομία 4Χ100 των γυναικών. Στη δεύτερη θέση ο ΑΟ Κάλλιστος (Μαλτέζου, Κωστοπούλου, Πρέντι, Πεσιρίδου) με 48.74 και στην τρίτη με 48.91 ο ΟΚΑ Καβάλας (Παπαδοπούλου, Ιωσηφίδου, Δάφτσου, Μιχαηλίδου).
Οι αθλητές της ΓΕΑ Τρικάλων (Ζήκος, Καΐκης, Χατζής και Αγορίτσας ) τερμάτισαν σε χρόνο 41.35 και κατέκτησαν την πρώτη θέση στη σκυταλοδρομία 4Χ100. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η ομάδα του Ολυμπιακού (Κουτσούκης, Κυριακίδης, Τριβυζάς και Αλεξανδρίδης) με χρόνο 41.72 και στην τρίτη θέση ο ΓΑΣ Χολαργού (Ζαχαρίας, Κουτσούμπας, Λέκκος και Δαμίρης) με 41.95.