Πάτρα 2021: Με καλές αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα

Η αυλαία της δεύτερης και τελευταίας αγωνιστικής μέρας του 106ου πανελληνίου πρωταθλήματος ανοιχτού στίβου έπεσε με πολύ καλές επιδόσεις και δυνατές μάχες σε όλα σχεδόν τα αγωνίσματα.

Ο Μίλτος Τεντόγλου με το τρομερό 8.48μ στο μήκος και η Ραφαέλα Σπανουδάκη με το 23.11 στα 200μ ξεχώρισαν σε άνδρες και γυναίκες. Τέσσερις έκλεισαν θέση ή άλλη μία θέση για τα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα ηλικιακών κατηγοριών στο Ταλίν. Πρόκειται για τους Αντωνακόπουλο (μήκος), Πασπαλιάρη (5000μ) στην κατηγορία Κ20 και τους Αναγνώστου (5000μ) και Ρίζο (επί κοντώ) στην κατηγορία Κ23. Ακολουθούν όλα όσα είδαμε ανά αγώνισμα:

Σφυροβολία γυναικών

Στο προπονητήριο Λαδόπουλου διεξήχθη ο τελικός της σφυροβολίας των γυναικών στον οποίο επιτεύχθηκαν εξαιρτικές επιδόσεις. Η Σταματία Σκαρβέλη στην τελευταία της προσπάθεια σημείωσε 69.83μ, βελτίωσε το φετινό της ρεκόρ (69.28μ) και κατέκτησε το χρυσό. Επιπλέον,  η επίδοσή της  θα την βοηθήσει να ανέβει στο Ολυμπιακό ράνκινγκ.  Στην δεύτερη θέση ολοκλήρωσε η Ηλιάνα Κοροσίδου η οποία με 66.26μ έδειξε ότι μπορεί να ρίξει πάνω από 66.68μ που αποτελεί το ατομικό της ρεκόρ από το 2016. Η Σταυρούλα Κοσμίδου η οποία έχει ήδη το όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 έριξε στα 60.65 και κατέλαβε την τρίτη θέση.

Άλμα εις μήκος γυναικών

Η Έφη Κολοκυθά επέστρεψε στο πρώτο σκαλί του βάθρου αφού με άλμα στα 6.33μ στην τελευταία της προσπάθεια κατάφερε να επικρατήσει. Δεύτερη κατετάγη η πρωταθλήτρια του τριπλούν, Βούλα Παπαχρήστου (6.29μ) ενώ στην τρίτη θέση (και πρώτη στην Κ23) βρέθηκε η Βασιλική Χαϊτίδου με 6.23μ. Γεμάτος σασπένς ο τελικός, ειδικά στις τελευταίες 2 προσπάθειες με απανωτές αλλαγές στις θέσεις του βάθρου.

Δισκοβολία ανδρών

Σε χαμηλά επίπεδα κινήθηκε η δισκοβολία ανδρών, με τον πανελληνιονίκη του 2020 Ιάσονα Θανόπουλο να διατηρεί τον τίτλο του όχι όμως με μία επίδοση που θα τον αντιπροσώπευε. Ο αθλητής του Δημήτρη Κουτσούκη με 55.72μ ήταν νικητής και ακολούθησαν Κυριάκος Ζώτος (53.47μ), με δεύτερο μετάλλιο στη διοργάνωση μετά το χρυσό στη σφαιροβολία, και Τάσος Λατιφλάρι (51.80μ).

Άλμα επί κοντώ ανδρών

Ο Εμμανουήλ Καραλής μπορεί να μην κατέγραψε την επίδοση που επιθυμούσε όμως με 5.55μ αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας για πρώτη φορά στους άνδρες στον ανοιχτό στίβο. Ο Θοδωρής Χρυσανθόπουλος κατέκτησε το ασημένιο με 5.45μ ενώ ο Γιάννης Ρίζος με νέο ατομικό ρεκόρ στα 5.35μ, πήρε το χάλκινο μετάλλιο και έκλεισε θέση για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23.

Σφαιροβολία γυναικών

Η μόλις 18 ετών Αναστασία Ντραγκομίροβα κατάφερε να επικρατήσει στον τελικό της σφαιροβολίας, κάνοντας νέο ατομικό ρεκόρ με καλύτερη βολή στα 15.69μ. Η νέα Μαρία Μαγκούλια κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με 15.34μ ενώ οι δυο τους ήταν και οι μοναδικές που έκαναν προσπάθειες καλύτερες των 15 μέτρων. Την τρίτη θέση κατέλαβε η Ειρήνη Καπνισάκη με 13.79μ.

Άλμα εις ύψος ανδρών

Ο Κώστας Μπανιώτης με 2.24μ αναδείχθηκε πανελληνιονίκης και έδειξε πως έχει επιστρέψει στους αγώνες δυναμικά. Ο αθλητής του Γιώργου Τσούγκου προσπάθησε τα 2.30μ όμως δεν κατάφερε να τα υπερβεί, αφήνοντας όμως εξαιρετικά θετικά δείγματα για τη συνέχεια. Πέρα από τον Μπανιώτη οι επιδόσεις δεν ήταν υψηλού επιπέδου. Γρηγόρης Χάσος (2.03μ) και Αντώνης Μέρλος (2.03μ) κατέκτησαν το ασημένιο και το χάλκινο αντίστοιχα, με τους δυο τους όμως να μην κάνουν αντιπροσωπευτικές εμφανίσεις.

400μ εμπόδια γυναικών

Η Δήμητρα Γναφάκη απέδειξε για άλλη μία χρονιά ότι κυριαρχεί στο αγώνισμα και υπερασπίστηκε τον περσινό της τίτλο με 58.67, τον 5ο καλύτερο χρόνο της καριέρας της. Ακολούθησαν με 60.57 η Ελπίδα Τόκα και με 60.77 η Άννα Δημητριάδου, ενώ με 61.44 έμεινε 4η η Ολυμπία Καραγιάννη. Αρκετά χαμηλό κρίνεται το επίπεδο στο αγώνισμα συνολικά.

400μ εμπόδια ανδρών

Με χρόνο 51.836 και χάρη στην καλή τεχνική του στο τελευταίο εμπόδιο ο Κώστας Νάκος επικράτησε πάνω στο νήμα επί του Δημήτρη Λεβαντίνου που έκανε βουτιά για να πάρει τη νίκη αλλά δεν τα κατάφερε για 4 χιλιοστά (51.840). Στην τελική ευθεία πρώτος μπήκε ο Κυριακίδης, πέρασε μπροστά ο Λεβαντίνος στο προτελευταίο εμπόδιο αλλά έχασε το βηματισμό του. Ο Νάκος έκανε την κίνησή του στο τελευταίο εμπόδιο και υπερασπίστηκε τον τίτλο του στο νήμα. Συναρπαστικός τελικός που έδωσε χρώμα και σασπένς στο απογευματινό πρόγραμμα, παρόλο που οι επιδόσεις δεν ήταν τόσο καλές όσο άλλες χρονιές.

200μ γυναικών

Με χρόνο 23.11 (-0.5) η Ραφαέλα Σπανουδάκη έκανε νέο ατομικό ρεκόρ αλλά και το νταμπλ σε 100μ και 200μ. Το προηγούμενο ρεκόρ της ήταν το 23.16 (1.2) από το βαλκανικό του 2019 στο Πράβετς. Παραμένει 4η όλων των εποχών στην Ελλάδα. Ακολούθησαν Δαλάκα και Αναστασίου με ατομικά ρεκόρ 23.74 και 23.78 αντίστοιχα, ενώ ξανά κάτω από τα 24.00 μετά το πρωινό πανελλήνιο ρεκόρ (23.83) έτρεξε η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου με 23.98 (-0.1).

200μ ανδρών

O Γιάννης Καριοφύλλης με μία εξαιρετική κούρσα στο 21.24 (0.1) πήρε τον τίτλο από τον περσινό πρωταθλητή Πάνο Τριβιζά που ήταν πρώτος μέχρι το βιράζ. Στην 3η θέση ο Βασίλης Μυριανθόπουλος που έδωσε μάχη με τον Γιάννη Γρανιτσιώτη, ο οποίος φάνηκε να τραυματίζεται στα τελευταία μέτρα. Ο Καριοφύλλης επιβεβαίωσε άλλη μία φορά το όριο για ευρωπαϊκό Κ20 και Κ23 που έπιασε το πρωί. Πολύ κοντά στο όριο για το ευρωπαϊκό Κ20 και ο 19χρονος Ανδρέας Παναγιωτόπουλος του Άθλου Κερατσινίου Δραπετσώνας που ήταν 4ος με 21.68 από την 1η τελική σειρά.

Άλμα εις μήκος ανδρών

Ο Μίλτος Τεντόγλου όχι μόνο κατέκτησε το χρυσό αλλά προσέφερε και θέαμα. Με άλματα στα 8.41μ και 8.48μ κατέγραψε εξαιρετικές επιδόσεις, παγκοσμίου επιπέδου, επιβεβαιώνοντας πως βρίσκεται σε φοβερή κατάσταση. Δεύτερος ήταν ο Νίκος Ξενικάκης με 7.80μ ενώ την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Νικόλας Καψής με 7.60μ. Όριο για το ευρωπαϊκό Κ20 έπιασε ο Ανδρέας Αντωνακόπουλος με 7.35μ, ο οποίος κατετάγη 6ος.

Ακόντιο ανδρών

Και στον ακοντισμό οι επιδόσεις δεν είναι καλές καθώς μόλις δύο αθλητές είχαν βολές άνω των 70 μέτρων. Ο Δημήτρης Τσίτσος στην έκτη του βολή έστειλε το ακόντιο στα 74.29μ για να πάρει τη νίκη στον αγώνα ενώ ο Γιώργος Χριστακάκος ακολούθησε στη δεύτερη θέση με 72.43μ και νέο φετινό ρεκόρ. Ο Κωνσταντίνος Μυλωνάς, που κατέκτησε το χάλκινο, είχε καλύτερη βολή στα 68.80μ και δεν μπόρεσε να φτάσει τα 72.00μ που χρειαζόταν για το ευρωπαϊκό Κ23 του Ταλίν.

800μ γυναικών

Η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου ήταν η νικήτρια των 800μ στο πανελλήνιο πρωτάθλημα με 2:06.95 για 6η φορά. Δεύτερη ολοκλήρωσε η Κατερίνα Κούτλη με ατομικό ρεκόρ (2:08.53) και τρίτη η Ανθή Κοραΐνη-Κυριακοπούλου (2:09.43) που πήρε και 2ο μετάλλιο μετά το χρυσό στα 1500μ χθες. Ατομικό ρεκόρ έκανε με 2:11.75 η 17χρονη Βασιλική Καλλιμογιάννη με 2:11.75 (7η) που είχε 2:12.85.

800μ ανδρών

Ο Χρήστος Κοτίτσας ανέκτησε τον τίτλο στα 800μ σε 1:50.47 και ακολούθησαν ο Θάνος Καλάκος (1:50.97) και ο περσινός νικητής, Χάρης Λαγός (1:51.96), που έτσι κι αλλιώς ήταν στα φαβορί για θέση στο βάθρο. Τα ίδια ονόματα πρωταγωνιστούν εδώ και αρκετά χρόνια, ενθαρρυντική όμως ήταν η ύπαρξη 3 αθλητών 18-20 ετών στον τελικό.

5000μ γυναικών

Η Αναστασία Μαρινάκου πέρασε πρώτη τη γραμμή τερματισμού στα 5000μ με επίδοση 16:34.98 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο μετά το στραβοπάτημα των 1500μ στα οποία τερμάτισε 2η. Η Αναστασία Καρακατσάνη και η Γκλόρια Πριβιλέτζιο ακολούθησαν στην δεύτερη θέση με 16:42.55 και στην τρίτη με 16:50.93 αντίστοιχα. Πέμπτη στη κατάταξη ήταν η Ιωάννα Πασπαλιάρη η οποία είχε ήδη όριο για το ευρωπαϊκό Κ20 στα 3000μ και σήμερα έπιασε ακόμα ένα στο συγκεκριμένο αγώνισμα με 17:14.95 (17:15.00 όριο).

5000μ ανδρών

Πανελληνιονίκης από την κούρσα αναδείχθηκε ο νέος Μάριος Αναγνώστου ο οποίος τερμάτισε σε 14:07.40 και εξασφάλισε το δεύτερό του όριο -μετά τα 10.000μ- για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23. Παράλληλα με αυτή τη νίκη ο αθλητής του ΓΣ Η Αναγέννηση Λαμίας έκανε νταμπλ αφού τον προηγούμενο μήνα κέρδισε και το αγώνισμα των 10.000μ. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Μάρκος Γκούρλιας με επίδοση 14:15.63 και το χάλκινο ο Κωνσταντίνος Σταμούλης με 14:25.87.

4Χ400μ γυναικών

Οι Κυριακοπούλου, Ζυγόρη , Πέτσα και Αρσένου του ΓΣ Κηφισίας κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στην σκυταλοδρομία 4Χ400μ με χρόνο 3:48.58. Η ομάδα ΑΟ Χανιών Κύδων (Μωραΐτη, Ψυλλάκη,Τσιριγώτη, Γναφάκη) με 3:53.43 και ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τραϊκάπη, Αλεξίου, Νταβώνη, Ράπτη) με 3:57.53 ήταν δεύτερη και τρίτη αντίστοιχα.

4Χ400μ ανδρών

Στο τελευταίο αγώνισμα του πανελληνίου πρωταθλήματος νικητές με επίδοση 3:13.77 αναδείχθηκαν οι Βλάχας Λαμπρόπουλος, Κοτίτσας και Παππάς του ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας. Η ομάδα του ΓΣ Τρικάλων ολοκλήρωσε δεύτερη με 3:14.74 και τους Μέρμηγκας, Πόπα, Λαγός και Νάκος. Τρίτος τερμάτισε ο Ηρακλής Θεσσαλονίκης με 3:15.38 με τους αθλητές Μανωλακάκης, Τζιμαγιώργης, Ντρεβίση και Σπανδός.