ΠΑΛΗ

Πέμπτος στον κόσμο ο Κοντοβουνήσιος

Την πέμπτη θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα πάλης παίδωνπου διεξάγεται στη Σόφια της Βουλγαρίας κατέκτησε ο Γρηγόρης Κοντοβουνήσιος.

Ο Ελληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε για το χάλκινο μετάλλιο στα 110κ. της ελληνορωμαϊκής και ηττήθηκε από τον Ούγγρο Άντολφ Μπάζο με 4-0. Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα κλειστό και ο Κοντοβουνήσιος «πλήρωσε» μια στιγμή αδράνειας. Παρόλα αυτά η 5η θέση σε ένα παγκόσμιο πρωτάθλημα, αναμφίβολα αποτελεί μια μεγάλη επιτυχία. Νωρίτερα ο Κοντοβουνήσιος είχε νικήσει στα ρεπεσάζ με ανατροπή τον Ιάπωνα Σόχεϊ Καβαμούρα με 3-2.

Στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές ο Γιάννης Πέτκος στα 60κ. αποκλείστηκε από τον Γεωργιανό Νίκα Μπρολάντζε. Στα 71κ. ο Αντρέας Βασιλακόπουλος στον προκριματικό γύρο νίκησε με 3-2 τον Ντάνιελ Τζον Σεγκούρα (ΗΠΑ). Στη φάση των «16», όμως, ηττήθηκε από τον Αζέρο Ραούφ Αμπντουλά Αλίγιεφ.

Στα 92κ. ο Αρχοντής Ξούρας αποκλείστηκε από τον Αρμένιο Ραζμίκ Μαχλαμιάν.