ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Πέμπτη θέση ο Χαμαλίδης στη Σουηδία

Την πέμπτη θέση κατέλαβε το μέλος της προ-Ολυμπιακής ομάδας τάε κβον ντο Κωνσταντίνος Χαμαλίδης ενώ η Νάσια Μητσοπούλου αποκλείστηκε στον γύρο των 16, στο σουηδικό τουρνουά President’s cup που ανήκει στην κατηγορία G2.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Ο Έλληνας αθλητής του τάε κβον ντο αγωνίστηκε στο τουρνουά που διεξήχθη στο Χέλσινμπουργκ και στην κατηγορία των 68 κιλών. Εκεί, έχοντας σημειώσει δύο νίκες και ισάριθμους αγώνες, αγωνίστηκε για μια θέση στους αγώνες των μεταλλίων με αντίπαλο τον Τούρκο Καβουράτ και ηττήθηκε για να κατακτήσει την πέμπτη θέση. Παρ΄ότι δεν διεκδίκησε μετάλλιο, ο Χαμαλίδης πήρε πολύτιμους βαθμούς για την Ολυμπιακή κατάταξη. Παράλληλα, η Νάσια Μητσοπούλου, στα 67 κιλά, ηττήθηκε στον γύρο των 16 από την Ισπανίδα Κάλβο Γκόμεζ.