TEAM GREECE

Πέμπτος ο Γιαννιώτης στο ευρωπαϊκό

Ο Σπύρος Γιαννιώτης με χρόνο 1:55:25 κατέλαβε την πέμπτη θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα όπεν γουότερ που φιλοξενείται στο Χόορν της Ολλανδίας.

του Στέφανου Σουλιώτη

Ο Έλληνας πρωταθλητής πέρασε έβδομος σε 31:00 τα πρώτα 2500μ., στη συνέχεια ήταν πρώτος στα 5000μ. (59:53.8) και έκτος όταν συμπληρώθηκαν τα 7500μ. (1:28:45). Πρωταθλητής Ευρώπης για δεύτερη συνεχόμενη φορά αναδείχθηκε ο Φέρι Γουίρτμαν που ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 1:55:20.6. Ο Ολλανδός δεν ξεκίνησε καλά την κούρσα καθώς στο πρώτο πέρασμα ήταν 23ος, αργότερα όμως ανέβασε την απόδοσή του. Δεύτερος τερμάτισε ο Βρετανός Τζακ Μπάρνελ με χρόνο 1:55:21.2 και τρίτος ο Γάλλος Αντουάν Μαρκ Ολιβιέ με 1:55:21.6. Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ήταν το τελευταίο τεστ του Σπύρου Γιαννιώτη πριν από τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Ο Έλληνας πρωταθλητής θα επιστρέψει στη χώρα μας, ενώ στο Χόορν θα παραμείνει η Κέλλυ Αραούζου η οποία μετά το 10άρι στο οποίο κατέλαβε την ένατη θέση, θα κολυμπήσει την Τρίτη στα 5χλμ.